Replika Kašparova letounu Blériot nad Kunětickou horou

Replika Kašparova letounu Blériot nad Kunětickou horou | foto: Michal Klíma, MAFRA

Pod Kunětickou horou oslavili let Kašpara novým muzeem a leteckým dnem

  • 1
V sobotu patřilo letiště pod Kunětickou horou letadlům. Tedy především těm historickým. Sto let a jeden den po slavném letu Jana Kašpara zde otevřel Martin Kindernay muzeum aviatiky, které nese jméno slavného letce.

"Úžasné je, že se nám podařilo dobře předvést Blériot po tom pátečním neúspěchu, kdy kvůli počasí nemohl letět. Největší raritou je ale letadlo bratří Wrightů, které pilotoval Petr Mára," řekl Martin Kindernay z občanského sdružení Aeropark, které akci pořádá.

Pilot Mára sice litoval pátečního počasí, jak ale poznamenal: Přírodě poručit nejde, to dělali jen komunisté. Do vzduchu se během soboty dostal nejen Blériot, ale také letadlo bratří Wrightů.

Třetí verze Wrighta vzlétla 23. ledna 1905 a prvních deset letů bylo velmi krátkých. Netrvaly déle než deset vteřin, což oba bratři přičítali nezkušenosti s řízením. Až o rok později v říjnu se Willbur Wright udržel ve vzduchu déle.

"Nikde jinde tohoto Wrighta neuvidíte. Letoun je specifický tím, že má kachní konstrukci. Toto je druhá replika na světě, která létá," poznamenal Kindernay.

Fotogalerie

Martin Kindernay (vlevo) a ředitel Národního technického muzea Karel Ksandr
Martin Kindernay ve voze Bugatti při Aviatickém dnu v Kuněticích (14. května...
Ministr kultury Jiří Besser na Aviatickém dnu v Kuněticích
Replika prvního motorového letadla Wright při Aviatickém dnu v Kuněticích (14. května 2011)

Mezi návštěvníky přijel historickým vlakem ze sbírek Národního technického muzea také jeho ředitel Karel Ksandr, který si nenechal ujít let Kašparova Bléritota a dalších historických leteckých skvostů.

"Spravuju jednu z nejvýznamnějších sbírek na světě, včetně historického Blériota Jana Kašpara. Jsem rád, že jsou nadšenci, kteří ve svém fandovství a nadšení vybudují muzeum," řekl ředitel Národního technického muzea Karel Ksandr.

Spolu s ním přijel mezi obdivovatele leteckých unikátů ministr kultury Jiří Besser, který muzeum otevřel. Připít muzeu dorazila i praneteř letce Jana Kašpara Eva Perrová.

"Měl by radost, že všichni lítají. Ale hlavně - letěly tu gripeny. A ty bych mu přála vidět. V své době si ani nemohl představit, že tu bude něco takového," řekla Perrová.