Jedním z cizinců v Pardubickém kraji je italský kuchař Giuseppe De Chiara.

Jedním z cizinců v Pardubickém kraji je italský kuchař Giuseppe De Chiara. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Před pár lety přibyla v kraji jedna „Litomyšl“, teď lidé pomalu mizí

  • 6
Pokud v minulých letech rostl počet obyvatel v Pardubickém kraji, mohli za to hlavně cizinci. Bylo jich tolik, že by zaplnili třeba Litomyšl. V poslední době se tento trend obrací, lidí v Pardubickém kraji opět ubývá.

Jednasedmdesátiletá důchodkyně z kanadského Toronta prodala všechen svůj majetek a na stáří přesídlila do Pardubic za svým synem Drewem Thomasem, který v Pardubicích žije od roku 2006.

Je jedna z těch, díky kterým počet lidí v kraji v době mezi posledními sčítáními lidu narostl o dvě procenta, a přibyla tak jedna celá Litomyšl. Nebo nový Lanškroun či Hlinsko. Jako by vyrostlo nové, téměř dvanáctitisícové město.

Co láká cizince, třeba i zpoza oceánu, do Pardubického kraje?

"Oproti Kanadě po propočtení nákladů na bydlení je tu vše o padesát procent levnější. Matka dokonce dostala už tři pracovní nabídky na doučování angličtiny. Jen si to představte: důchodkyně, která by v Torontu seděla sama ve svém bytě, má tady možnost žít naplno a znovu se dostat do kontaktu s lidmi, myslím, že je tady šťastná," říká Thomas.

Za nárůst mohou přistěhovalci z ciziny

Za růstem počtu obyvatel stojí tedy hlavně cizinci. Nejpočetnější menšinou v kraji jsou Slováci. Cizinci míří nejen do Pardubic, Přelouče nebo Chrudimi, ale i do menších měst.

Počty obyvatel v Pardubickém kraji

stavy ke konci roků

2004 - 505 285

2010 - 517 164 (+ 11 879)

2011 - 516 411 (-753)

2012  - 516 294 (-117)

Zdroj: ČSÚ

"Nejvíc mě překvapilo, jak se vyčlenily obce v kategorii jeden až dva tisíce obyvatel. V nich nejvíc narostl počet obyvatel ve srovnání s ostatními obcemi v kraji. Intenzivně se v nich stavějí domy i byty a mají mnohem větší podíl dětí do 15 let," řekla pracovnice pardubické pobočky Českého statistického úřadu Martina Myšková.

Znamená to, že kraj vykazuje trvale trend nárůstu počtu obyvatel? Není to tak docela pravda, v posledních letech se trend uplynulého desetiletí zase obrací. Dlouhodobě jich je skutečně víc, krátkodobě ubývají.

Loni jich ubyly tři čtvrtě tisícovky a letos, alespoň podle zatím dostupných čísel za první čtvrtletí, tento pokles dál pokračuje.

Je méně dětí a taky méně cizinců

Cizinci přišli, viděli, přibývali a po léta zvyšovali počet lidí v regionu. Dost jich už ale odjelo, zároveň jich přijíždí stále méně. Naproti tomu o něco více přibývá těch, kteří zde vybudují domov.

Cizinci na trhu v Pardubickém kraji

V červenci letošního roku bylo v Pardubickém kraji zaměstnáno celkem 9 300 cizinců. Kromě 2 100 lidí s povolením se dále jednalo o 1 200 lidí bez povinnosti pracovního povolení a šest tisíc občanů EU.

Hlavním jevem však je, že krize a zpřísnění migračního zákona výrazně změnil poměr cizinců ze třetích zemí a ze zemí Evropské unie.

Jestliže na začátku krize bylo v Pardubickém kraji více než 11 tisíc cizinců ze zemí mimo Unii, tak na začátku letošního roku mělo pracovní povolení jen 2 400 lidí z těchto zemí. A jen v posledním roce ubyly tři stovky. Trojnásobek, tedy šest tisíc, pak tvoří Slováci, Poláci, Bulhaři a další pracovníci ze zemí Evropské unie.

Ale i ti odsud začali odjíždět. Ne každý je totiž schopen se vyrovnat například s pracovními podmínkami a stěžují si na to, jak tady s cizinci zachází. Své o tom ví jedna z cizinek, které pracují v jedné pardubické elektrotechnické firmě.

"To, co jsem tady prožila, jsem neviděla ani ve své zemi," řekla Bulharka, která nechce být jmenována, ale jejíž jméno redakce zná.