Laboratoře hlásí rok od roku vyšší počet oněmocnění pneumokokem. (Ilustrační snímek)

Laboratoře hlásí rok od roku vyšší počet oněmocnění pneumokokem. (Ilustrační snímek) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Pneumokok hrozí víc než dosud. Chybí plošné očkování seniorů

  • 5
Už druhým rokem je pneumokoková nákaza v kraji smrtelným onemocněním. Během prvních osmi měsíců dosáhl počet nakažených stejného čísla jako vloni za celý rok, jeden člověk už zemřel.

Během posledních let zaznamenali hygienici v kraji nárůst pneumokokových onemocnění. Sedm nakažených hlásí i letos, kdy ještě do konce roku zbývá několik měsíců. Vloni to bylo celkem osm lidí.

Hygienici přitom nemocné evidují ve všech okresech kraje. "Sedm případů nákazy invazivním pneumokokem měla Krajská hygienická stanice Pardubického kraje hlášeno již začátkem září," uvedla vedoucí protiepidemického odboru KHS Pardubického kraje Olga Hégrová.

Pneumokokové onemocnění

Streptococcus pneumoniae neboli pneumokok je bakterie, která je běžně ve sliznici úst, nosu a horních cest dýchacích u mnoha lidí. Pneumokoka má ve svém nosohltanu více než 10 procent zdravých dospělých a až 60 procent dětí. Pneumokok těmto nosičům nezpůsobuje žádné problémy. Pokud dojde k oslabení obranných mechanismů člověka například při viróze, mohou pneumokoky proniknout do míst, kam nepatří, a způsobit tam závažnou infekci - například do plic, kde způsobí pneumonii (zápal plic), nebo na mozkové obaly, kde způsobí meningitidu. Z méně závažných infekcí způsobují pneumokoky především zánět středního ucha u dětí. Inkubační doba pneumokokového onemocnění je 1 až 3 dny.

Dodala, že v šesti případech se jednalo o horečnaté onemocnění spojené se zápalem plic, jednou byla hlášena pneumokoková meningitida. Infekce se projevila u šesti mužů a jedné ženy. Ve všech případech se jednalo o oslabené jedince, s primárním velice závažným onemocněním nebo s dlouhodobou rekonvalescencí po operačním zákroku.

Onemocnění postihuje hlavně děti a staré lidi

Jak dokládají statistiky Státního zdravotního ústavu, nejrizikovějšími skupinami jsou totiž z hlediska výskytu pneumokokových onemocnění malé děti a senioři nad 65 let. Třetí nejvyšší nemocnost v roce 2011 byla prokázána u osob mezi 40 až 64 lety.

"Snížení výskytu pneumokokových onemocnění v populaci by prospělo, kdyby vakcinace byla prováděna u všech věkových skupin, kde je očkování možné. Především pak u starších osob," dodala Křížová.

Jenomže zatímco dětská populace se plošného očkování dočkala, ochrana seniorů by jenom v Pardubickém kraji vyšla na více jak čtvrt miliardy při ceně jedné vakcíny dva tisíce korun.

Ještě před dvěma lety statistiky nikoho neohromovaly

V kraji se přitom do roku 2010 vyskytla nejvýše tři nahlášená onemocnění, žádné z nich přitom nemělo smrtelné následky. Zvrat nastal vloni. To hygienici zaznamenali jedenáct případů onemocnění pneumokokem a jedním smrtelným případem.

A letos mají za prvních osm měsíců v roce zmíněných sedm případů, v jednom případě se onemocnění stalo smrtelným. Vedení hygienické stanice však jedním dechem dodává, že statistiku mohl ovlivnit i zlepšující se systém hlášení onemocnění.

"Nejčastěji dochází k infekcím postihujícím jednotlivé orgány. V případě průniku mikrobů do krevního řečiště, takzvaných invazivních onemocnění, se jedná o závažné, často život ohrožující infekce," uvedla Hégrová.

Nemocný bývá slabý, má vysokou horečku, zimnice, třesavku. V případě zánětu mozkových plen dominují výrazné bolesti hlavy s postupující poruchou vědomí, navzdory moderním možnostem léčby může dojít k smrti nebo má nemocný doživotní následky.

Podle lékařů přitom není ochrana před nebezpečnou infekcí nijak složitá - stačí nepodceňovat důležitost očkování.

"Prevence ve formě očkování je u nás již plošně nabízena, dospělí a zejména pak senioři však očkování podceňují. Přitom se tak zbytečně vystavují rizikům, protože i pro dospělé osoby jsou v České republice k dispozici vakcíny," řekla Zuzana Blechová z Kliniky infekčních nemocí 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.