Z filmu Zapomenuté světlo

Z filmu Zapomenuté světlo | foto: Archiv ČT

Po krematoriu a pivovaru bude pardubický Febiofest promítat v kostele

  • 0
V Pardubicích o víkendu vyvrcholí regionální část filmové přehlídky Febiofest. A diváci se dočkají už šesté speciální projekce v prostředí spojeném s filmem. V kostele Zvěstování Panny Marie se bude promítat Zapomenuté světlo režiséra Vladimíra Michálka.

Snímek ověnčený třemi Českými lvy se z valné části odehrává právě v prostředí kostela. Farář Holý, kterého hraje Bolek Polívka, ve filmu prožívá střet věřícího člověka s komunistickou mocí a lidskou bezmocí.

Přestože je v konfrontaci s normalizačním pořádkem osmdesátých let i s utrpením milované Marjánky, kterou hraje Veronika Žilková, téměř na lopatkách, do poslední chvíle neztrácí vlastní tvář, důstojnost ani víru v úspěch.

Film, který kritici označují za nejpoetičtější a nejsilnější z celé tuzemské polistopadové produkce, vznikl na motivy stejnojmenné knihy Jakuba Demla.

Režisér přijede osobně

Režisér Vladimír Michálek, který se projekce osobně zúčastní, říká, že film se stal jeho osobní výpovědí. "V tom filmu je hrozně moc ze mě. Hodně jsme improvizovali, leccos vznikalo až během natáčení, některá kázání faráře Holého jsem psal s Bolkem Polívkou přímo na place," řekl.

Kostel Zvěstování Panny Marie

Kostel založil arcibiskup Arnošt z Pardubic, jemuž Pardubice vděčí nejen za svůj historický význam, ale i za městský znak - stříbrnou půlku koně se zlatou uzdou na červeném štítě.

Kolem kostela se následně začaly vinout řady nových domů a uliček, které vytvořily základ historického centra Pardubic. Začátkem 16. století kostel vyhořel, v roce 1507 zažil své znovuvzkříšení, aby se stal součástí přeneseného kláštera minoritů.

Novou duši mu v letech 1905 a 1906 dal architekt a restaurátor Bóža Dvořák, který spolupracoval například s Mikolášem Alšem nebo sochařem Vilémem Amortem.

Michálek se netají tím, že pochází z hor, kde poznal lidi, kteří tam celý život žijí a které režim nikdy nezlomil. "Znám spoustu farářů, kteří měli nesmírně tvrdý život a oni si přesto nestěžují a jsou tam dál za pár šupů, protože peníze pro ně nejsou důležité víc než lidé, mezi kterými žijí," dodal režisér Michálek.

Organizátoři pardubického Febiofestu přitom neměli před sebou lehký úkol, když se snažili dostat diváky i promítací plátno do kostela Zvěstování Panny Marie. "Snažili jsme se o to už před rokem, ale církvi se to nezdálo v souladu s důstojností kostela. Až letos po intervenci kraje jsme byli úspěšní," řekl organizátor festivalu Jan Motyčka.

Za Febiofest se "přimluvil" lidovecký náměstek hejtmana Roman Línek. "Byl jsem jen diplomat či mediátor," řekl Línek na středečním slavnostním zahájení festivalu v pardubickém CineStaru.

Po úspěchu první speciální projekce filmu Spalovač mrtvol v prostorách krematoria začala série dalších filmů v neobvyklém, leč s filmem souvisejícím prostředím.

Následovaly oskarový snímek Jiřího Menzela Ostře sledované vlaky, uvedený na pardubickém nádraží, Tmavomodrý svět v prostorách letiště, polský film Andrzeje Wajdy Katyň v prostorách bývalé vojenské posádky a vloni to byl dokument Občan Havel přikuluje ve stylovém prostředí sladovny pardubického pivovaru za účasti režiséra snímku Jana Nováka.

Zájem je jako každý rok velký. "Už máme skoro vyprodané lístky, ale jsme připraveni udělat ještě jednu projekci, pokud by plánované dvě nestačily," dodal Motyčka. Zatím jsou připravena dvě promítání v 17 a 19 hodin.