Plakáty se jmény lidí, kteří byli zavražděni radikálními islamisty.

Plakáty se jmény lidí, kteří byli zavražděni radikálními islamisty. | foto: Martin ŠvecMAFRA

Zabit ve jménu Alláha! V ulicích se objevily plakáty obětí teroristů

  • 570
Na vylepovacích plochách v centru Pardubic i na dalších místech Česka se objevily plakáty s oběťmi radikálních islamistů. Kdo za jejich výlepem stojí, není jasné. Žádný autor či organizace se pod dílo nepodepsal.

Sedmička plakátů s portréty lidí zabitých teroristy má jednotný motiv. Grafické zpracování s důrazem na černou barvu je doplněné fotografií známých i méně známých tváří, které se staly obětmi útoků.

Plakátu dominuje nápis Zabit ve jménu Alláha!. Následuje velké barevné zobrazení tváře, pod nimž je napsané jméno. Vedle malého křížku je doplněn věk, ve kterém člověk zemřel. Mimo to vše doplňuje i jeho povolání a malá vlaječka státu, ve kterém byl zabit.

Na plakátech je například holandský režisér Theo van Gogh, kreslíř francouzského satirického týdeníku Charlie Hebdo Stéphane Charbonier, mladá blogerka Carly Lovettová či pákistánská opoziční politička Bénazír Bhuttová.

Pod každou osobností je text, který popisuje její život, okolnosti a důvody smrti, které jsou však v některých případech pouze domnělé.

„Nikdy se žádným způsobem neprojevovala protiislámsky. Vrahové ji patrně zabili jen proto, že pocházela ze židovské rodiny,“ stojí například v profilu psycholožky a publicistky Elsy Cayatové, která zemřela jako jediná žena loni při útoku na redakci Charlie Hebdo v Paříži.

Výlep si podle firmy zadala nezisková organizace

„Jestli má být tato akce namířena proti uprchlíkům, je to špatně a nepřípustné. Pokud autor kampaně chce otevřít evropské tabu - problematiku islámského terorismu v Evropě, mohla by to být cesta k tomu, začít o problému konečně fakticky a realisticky mluvit. Jinak to odsuzuji,“ reagoval pardubický primátor Martin Charvát.

Zástupkyně majitele plakátových ploch z liberecké společnosti Rengl nejprve uvedla, že jde o normální oficiální výlep a objednavatele nezveřejňuje. Později se ozval sám majitel a konstatoval, že tyto plakáty byly vylepené načerno. „Nebyly objednány, ani v Pardubicích, ani jinde. Budeme s nimi zacházet jako s jiným černým výlepem, brzy je odstraníme,“ řekl Jaroslav Rengl.

Plakáty budí pozornost kolemjdoucích. „Asi by se mělo připomínat, když Arabové zabíjejí nevinné lidí,“ řekl mladík Petr Širák z Pardubic.

Podobný názor má i penzista Václav z Pardubic. „Každé zabití je dobré připomínat, hlavně mladým, ať jsou to třeba z doby války zvěrstva z koncentráku, nebo jako tady v Pardubicích na Zámečku,“ řekl penzista Václav z Pardubic. Jeho žena má opačný názor, podle ní takové plakáty na veřejnost nepatří.

S ní souhlasí i František Řehák z Pardubic, který si o plakátovou plochu na pardubické Karlovině právě opřel své kolo. „Ani by to tady nemuselo být. I když je to důkaz toho, co islamisté provádějí, ale mělo by to být na jiném místě,“ řekl po zhlédnutí plakátů František Řehák z Pardubic.

Plakáty jsou i v Moravskoslezském kraji

Plakáty se objevily také v Moravskoslezském kraji. „Nejvíc toho bylo po cestě ze Studénky do Fulneku, přes Hladké Životice. A pak ještě nějaké mezi Melčem a Žimrovicemi,“ popsal čtenář iDNES.cz, který na ně narazil v úterý ráno při cestě pro zboží.

Podle fotek, které pořídil, je zřejmé, že tam někdo plakáty vylepil načerno například na koš či rozvodnou skříň.

,