Milan Morávek - výrobní ředitel pivovaru Rychtář Hlinsko

Milan Morávek - výrobní ředitel pivovaru Rychtář Hlinsko | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Pivovary v Pardubickém kraji zdražují točené i lahve, ale ne všechny

  • 0
Nejdražší pivo z větších pivovarů na území kraje od února ještě podraží. Hlinecký Rychtář zvyšuje ceny lahvového i sudového piva. Stejný krok zvažují i v Pardubicích a některé minipivovary. Důvodem zvýšení cen je růst výrobních nákladů.

"Například půllitr nejprodávanějšího piva Rychtář Standard v padesátilitrovém sudu podraží o 20 haléřů z 11,60 na 11,80 korun, půllitr druhého nejprodávanějšího piva Rychtář Premium ve stejném balení potom o 30 haléřů z 12,40 na 12,70 korun," řekla obchodní ředitelka Pivovaru Rychtář Lenka Vedrová.

Ke zvýšení cen Rychtáře podle ní přispěla důkladná analýza vstupních cen, především sladovnického ječmene, který je základní surovinou pro výrobu piva. Ale roli hrály i ceny obalových materiálů, energií a pohonných hmot. Rychtář naposledy upravoval ceny piva v říjnu 2010.

Pardubice se zatím rozmýšlejí

Dalším velkým pivovarem v Pardubickém kraji je Pivovar Pardubice. Tam však stále nemají jasno, na kterou stranu se přiklonit.

"Zatím o zdražování neuvažujeme, lépe řečeno uvažujeme, ale nemáme termín. Nejsme vůbec rozhodnutí, přemýšlíme, jestli nám to vůbec něco přinese. Ale jestli budeme zdražovat, tak v prvním kvartále," řekl předseda představenstva pardubického pivovaru Jan Kvasnička.

Naopak Měšťanský pivovar v Poličce o zdražování piva neuvažuje. "My pivo zdražovat nebudeme," slibuje předseda poličského představenstva Karel Witz.

Stejně nejednotné jsou i minipivovary. Zcela jistě budou pivo zdražovat dva. "Teď stojí dvanáctka 14 korun a malinko budeme zdražovat, protože po zvýšení daně z přidané hodnoty nakupujeme o něco dražší suroviny. Lednová várka je navařená v prosinci, proto budeme zdražovat v únoru. Ale o kolik, to musím teprve spočítat," řekl majitel minipivovaru ve Žlebských Chvalovicích Jaroslav Kutílek. Také v Medlešicích hodlají pivo zdražit o korunu za půllitr, a to ještě do začátku jara.

Plzeňský Prazdroj zvýšil své ceny o 2,5 procenta už před koncem loňského roku, o necelé dvě procenta od února zdraží pivo také skupina Heineken, které v Česku patří několik pivovarů, například Krušovice nebo Starobrno.

Na kopečku už je cena vysoká dost

Se zdražením piva zatím váhá nájemce minipivovaru v Žamberku, i tak by to prý bylo jen o desítky haléřů. Ve svitavském Pivovárku Na kopečku se zatím zdražovat nechystají. I proto, že tamní cena piva 28 korun je docela vysoká.

Produkce minipivovarů, pokud loni nezačaly, v podstatě zůstala na obdobné úrovni jako v předchozích letech, potěšitelný je zvlášť vzestup větších pivovarů.

V Poličce loni uvařili o pět tisíc hektolitrů piva více než předloni a dostali se na 69 tisíc hektolitrů piva. V Pardubicích pivovar vyrobil předloni asi 55 tisíc hektolitrů piva, loni se polepšil také díky populárním značkám Taxis a Kvasňák přibližně o 15 procent.

Zajímavostí hlineckého prodeje je to, že zatímco celorepublikově nejprodávanějším pivem je jedenáctka Rychtář Standard, těsně následovaná dvanáctkou Rychtář Premium, ve východních Čechách je pořadí těchto dvou nejoblíbenějších hlineckých piv opačné.

Pokud se týká loňské produkce, tak se hlinecký pivovar tentokrát zachoval poněkud zvláštně. Zatímco jindy bývali jeho představitelé sdílní, tentokrát jeho obchodní ředitelka vzkazuje, že je s prodeji piva spokojena, ale s ohledem na konkurenci nehodlá celkové množství uvařeného piva zveřejnit.

Předloni ovšem hlinecký pivovar zvýšil prodeje piva Rychtář o 18 procent a jeho výstav se poprvé v historii přiblížil magické hranici 100 000 hektolitrů. Letos zřejmě zůstala nedosažitelná.