Příprava svátečního piva

Příprava svátečního piva | foto: Martin Veselý, MAFRA

Perníkové, ďábelsky červené. Před Vánocemi vznikají nová sváteční piva

  • 1
Pivovarníci v Pardubickém kraji letos přicházejí v době adventu s naprostými novinkami - s pivy, která uvařili úplně poprvé. Například majitel minipivovaru ve Žlebských Chvalovicích Jaroslav Kutílek chystá Železnohorské speciály - tmavou perníkovou šestnáctku a světlou čtrnáctku.

"To jsou úplně nová piva, která vařím na Vánoce poprvé. Hodně tmavá šestnáctka je speciál porterového typu, má sladkou kořeněnou chuť. Světlá čtrnáctka je poctivá hutná, s mírně chlebovitou chutí s bohatou pěnou," líčí kvality svého nápoje pivovarník, který přiznává, že když vaří toto pivo poprvé, vlastně ani neví, jestli bude řádně uleželé už na začátku prosince, nebo až v jeho polovině.

Hosté, kteří se u něj zastavují, dobře vědí, že o svou kvalitu pivo nepřijde ani v PET lahvích, ve kterých ho Jaroslav Kutílek nabízí.

Stejně tak úplně nové a nevyzkoušené pivo mohou ochutnat už od tohoto pátku v restauraci a pivovaru Faltus v České Třebové. "Vaříme úplně poprvé polotmavou šestnáctku," řekla sládková Radovana Maixnerová, podle níž bude mít pivo karamelovou příchuť.

Zatím je ho dost, dva tisíce litrů. A proč se nové pivo jmenuje Kryštof? "Protože majitel pan Miroslav Faltus má vnuka Kryštofa, je to dárek k jeho prvním narozeninám," řekla sládková.

Pozadu nezůstává ani "Pivovárek Na kopečku" ve Svitavách, který nabídne štamgastům i svátečním pijákům novou načervenalou, hodně kořeněnou sváteční čtrnáctku. Křtěná není, proto je bez názvu.

Minipivovar Žamberský kanec přichází se sváteční čtrnáctkou, což je podle Zdeňka Kalouse světlé pivo plzeňského typu, akorát hořčejší a hodí se například ke guláši či vepřové s knedlíkem a zelím

Z větších pivovarů pardubický Pernštejn nic speciálního nevymýšlí a spoléhá na tradiční předvánoční zájem o "pivo černé jako noc", tedy devatenáctku Portera.

Piva z menších pivovarů jako adventní kalendář

Obchodní tým Pivovaru Rychtář v Hlinsku po roce opět nabízí limitovanou várku Čertovského speciálu. Od středy jej bude až do vyčerpání zásob čepovat více než padesát hospod na Pardubicku a Královéhradecku. Novinkou pro letošní rok je dárkové balení obsahující čtyři půllitrové láhve.

"Čertovský speciál je šestnáctiprocentní pivo charakteristické ďábelsky červenou barvou, andělsky bohatou, jemně narůžovělou pěnou a mikulášsky vyváženou plností a hořkostí," uvedla mluvčí Barbora Kameníková.

Hlinecká piva Rychtář Standard a Rychtář Premium jsou součástí speciálního vánočního balení piv z více pivovarů. Jeho víceúčelovost spočívá v tom, že se nemusí jen vypít, ale coby adventní kalendář pro období od Mikuláše až po Štědrý den s dvaceti různými pivy ze sedmi českých a moravských regionálních pivovarů je vhodné i jako dárek.

Měšťanský pivovar Polička vzdal úctu slavnému jménu historie tím, že pojmenoval sváteční třináctku po Františku Bittnerovi. Což je jméno dvou poličských sládků, otce a syna, legend pivovarnictví od konce devatenáctého do třetí čtvrtiny dvacátého století. Letos dokonce v Sebranicích u Litomyšle vytvořili nadšenci na jejich počest živý obraz.

"Je to opravdu dobré pivo, přestože když to říkám já, tak to vypadá nadneseně. Oproti obvyklé chuti poličského piva je to chuť zvláštní. Víc nechci prozradit, jen to, že je čistě ze žateckého chmelu," řekl ředitel poličského pivovaru Karel Witz.

Podle něj více než dva tanky kvůli omezené kapacitě pivovaru uvařit nemohou. O poličské pivo je totiž v poslední době takový zájem, že loni zvýšili jeho produkci o osm a letos o 19 procent. Letos tak Měšťanský pivovar vyprodukuje kolem 82 tisíc hektolitrů.

Sváteční piva letí i v Královéhradeckém kraji. Například minipivovar Rambousek v Hradci Králové nevyrobil letos speciál vánoční, nýbrž silvestrovský.