Návštěvníci mohou během absolvování prohlídkového okruhu spatřit i rozšířený sklad sudů.

Návštěvníci mohou během absolvování prohlídkového okruhu spatřit i rozšířený sklad sudů. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Pivovar slaví výročí pomníkem a zrodem nového minipivovaru Arnošt

  • 0
Pardubický pivovar v pátek slaví 145 let. Otevře nový minipivovar, nové prohlídkové trasy i návštěvnické centrum, odhalí pomník legendárnímu sládkovi. A v budoucnu nabídne i teambuildingové programy.

Pivo se v Pardubicích vařilo už za Pernštejnů, ale rok 1871 je významný rozhodnutím komitétu podnikatelů, že v Pardubicích postaví nový, parostrojní pivovar. Pivo se v něm začalo vařit v dubnu následujícího roku. Stal se tak jedním z prvních moderních pivovarů ve východních Čechách.

Brány Pardubického pivovaru se dnes otevřou v 16 hodin a slavit se bude až do 22 hodin. Návštěvníci budou pít, porovnávat chutě rozdílných druhů piv, čeká je hudba, zábava i vepřové hody. Každý navíc dostane uvítací drink v podobě sklenky Portera zdarma a může si před odchodem nakoupit tekuté vánoční dárky pro své blízké.

Ale oslava 145. narozenin pivovaru bude mimořádná i z jiných důvodů. Jedním z největších lákadel pátečních oslav bude otevření nového minipivovaru Arnošt. Ten je netradičně umístěn uvnitř pivovaru velkého.

„Chceme zájemcům poskytnout co nejvíce informací o procesu vaření piva a zároveň je to naučit,“ řekl předseda představenstva akciové společnosti Pardubický pivovar Leoš Kvapil. Podle něj bude mít totiž minipivovar Arnošt na starost nejen vývoj nových piv a rozšíření produkce pivních speciálů, ale bude také pořádat specializované kurzy.

Každý se může stát sládkem

„Každý se pak bude moci na chvíli stát sládkem a vytvořit si vlastní značku piva, což platí jak pro jednotlivce, kteří si chtějí dopřát nevšední zážitek a umět něco nového, tak pro firmy, které mohou do kurzů přihlásit své zaměstnance v rámci teambuildingových programů. Téměř každý Čech pivo pije a má ho rád, ovšem ne každý ví, jak vlastně vzniká,“ dodal Leoš Kvapil.

Významná data pivovaru

1871 Padlo rozhodnutí o stavbě pivovaru. Vybráni stavitel Štěpánek z Mladé Boleslavi a sládek František Chodounský z Protivína.

1872 Stavba dokončena 1. dubna, stála 272 305 zlatých a 67 krejcarů. 6. dubna byl pivovar vysvěcen a 8. dubna se začalo vařit pivo.

1889 Nastoupil nový sládek Alois Šimonek, který je tvůrcem slavné tmavé devatenáctky. Výroba Portera začala o rok později.

1949 Pivovar začleněn do firmy Východočeské pivovary, národní podnik Hradec Králové, pivovar Pardubice.

1972 Byla registrována značka Pernštejn.

1993 vznik akciové společnosti Pivovar Pardubice.

2006 přejmenování na Pivovar Pernštejn.

2010 přejmenování na Pardubický pivovar.

Ale páteční příchozí se setkají také s novým návštěvnickým centrem a novými prohlídkovými trasami. Centrum bude mít za úkol prezentovat historii pivovaru. Pivovarníci zájemcům předvedou suroviny, nechají je ochutnat sladinu i finální produkt.

Součástí prohlídkových tras bude i Galerie Porter, v níž se návštěvníci seznámí s rodinným klenotem pivovaru, tmavou a silnou devatenáctkou, která se v Pardubicích kontinuálně vaří už 126 let. Ale čeká je také setkání s jeho tvůrcem, legendárním sládkem Aloisem Šimonkem.

„Tento muž měl zásadní význam nejen pro náš pivovar, ale pro celé tuzemské pivovarnictví. Proto jsme jako výraz úcty a díků instalovali na nádvoří pivovaru jeho pomník, který naši zaměstnanci zachránili před zničením a zrekonstruovali,“ řekl ředitel pivovaru.

Letos 26. prosince uplyne 100 let od úmrtí sládka Aloise Šimonka, jeho pomník bude slavnostně odhalen už po slavnostním otevření nového návštěvnického centra a minipivovaru Arnošt.