Jaroslav Kutílek je majitelem minipivovaru ve Žlebských Chvalovicích. Loni uvařil 500 hektolitrů piva, letos se chce dostat až na 700 hektolitr. Chuť jeho Železnohorského ležáku ocenili i pivovarští experti.

Jaroslav Kutílek je majitelem minipivovaru ve Žlebských Chvalovicích. Loni uvařil 500 hektolitrů piva, letos se chce dostat až na 700 hektolitr. Chuť jeho Železnohorského ležáku ocenili i pivovarští experti. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Pivo z východu Čech lidem chutná. Tři pivovary dostaly prestižní ceny

  • 5
Čerstvé výsledky prestižní soutěže o Zlatou pivní pečeť na XXII. Reprezentačních slavnostech piva v Táboře svědčí o tom, že pivo v Pardubickém kraji určitě stojí za ochutnání. Pivovary z východu Čech si odvezly hned několik významných ocenění.

Měšťanský pivovar v Poličce se může pochlubit vítězstvím třináctiapůlstupňového tmavého speciálu Eliška. Na nejvyšší stupeň symbolické "bedny" degustátoři poslali i polotmavý Železnohorský ležák z minipivovaru ve Žlebských Chvalovicích.

"Eliška se skutečně povedla a nikdo neví proč. Není to pivo slazené, využívá pouze sacharidy ze čtyř různých tmavých sladů. Je to strašně dobré pivo, které se dobře pije a člověk na něj má stále chuť," řekl ředitel poličského Měšťanského pivovaru Karel Witz.

V silné konkurenci obstál i Pivovar Pernštejn z Pardubic, když jeho jedenáctce Vilém degustátoři přisoudili druhé místo v kategorii světlých ležáků a stejně úspěšný byl v kategorii kvasnicových a nefiltrovaných piv jeho Kvasňák.

Oceněná piva v roce 2012

Zlatá pivní pečeť
Měšťanský pivovar Polička, 13,5° tmavé speciální

Zlatá pivní pečeť
Pivovar a palírna Žlebské Chvalovice, 13° polotmavé

Stříbrná pivní pečeť
Pernštejn Pardubice, piva Vilém 11° a Kvasňák

"Z druhého místa Kvasňáku, který připomíná mé příjmení, mám velkou radost, tím spíš, že jsem byl u toho, když se narodil," řekl ředitel pivovaru Jan Kvasnička.

Dohromady soutěžilo pět set pivních lahůdek

Soutěže se zúčastnilo celkem 108 tuzemských i mezinárodních pivovarů. "Tato soutěž má větší prestiž než jiné pivní soutěže. Zlatá pivní pečeť je skutečně průřezová. Soutěžilo 500 piv, a navíc je to soutěž mezinárodní. Jejími porotci jsou sládkové, kteří hodnotí piva anonymně," řekl Karel Witz.

Uspěly i tři pivovary v blízkosti hranic kraje. Náchodský Primátor Stout zvítězil v kategorii netradičních piv, jeho Diamant se sníženým obsahem cukru získal ve své kategorii druhé a polotmavá třináctka třetí místo. Holba Hanušovice zabodovala dvěma třetími místy. Esem soutěže byla piva z Litovle, která shrábla pět prvních a dvě druhá místa.

Degustátoři posuzovali ve 21 kategoriích především chuť, hořkost, říz, ale i vzhled přihlášených piv. V degustacích se denně střídalo kolem stovky porotců.