Po těžbě písku obvykle vznikne příhodné místo ke koupání a rekreaci.

Po těžbě písku obvykle vznikne příhodné místo ke koupání a rekreaci. | foto: Michal Klíma, MAFRA

V Bohdanči se bojí těžby, i když by měli vlastní písník na koupání

  • 6
Zastupitelé Lázní Bohdaneč na Pardubicku budou hlasovat o tom, zda začnou připravovat změnu územního plánu, která by otevřela dveře těžbě štěrkopísku. V lokalitě Čertoříšský by podle slibu firmy Diton měla vzniknout vodní plocha pro rekreaci. Část místních se proti plánu bouří.

Vypadá to jako elegantní plán. Díky těžbě štěrkopísku má vzniknout u Lázní Bohdaneč nový písník, na jehož břehu postupně vyroste penzion, pláže, kemp, hotel. Nová rekreační oblast pro celé Pardubicko.

Jenže místním lidem se nápad moc nelíbí. Bojí se znečištěného ovzduší, většího množství nákladních aut jezdících přes město a snížení cen pozemků.

Odmítavě se k těžbě staví například starostka sousedních Živanic Věra Rálišová. "Ta lokalita je k těžbě i vodní rekreaci naprosto nevhodná. Těsně kolem vede silnice, ze které se bude prášit, poblíž je kravín. Navíc nesouhlasím se záborem zemědělské půdy, zemědělství se tam může rozvíjet," řekla Rálišová.

Starostka Lázní Bohdaneč Květoslava Jeníčková to vidí jinak. Tvrdí, že rekreační plocha by městu přinesla ekonomický prospěch z rozvíjejících se služeb a vyššího turismu. U nového písníku by měl vzniknout rekreační areál s pláží, kempem, penzionem s restaurací, sportovišti a parkovištěm.

Ve čtvrtek se má od půl šesté v základní škole odehrát na zastupitelstvu důležité hlasování, které rozhodne, zda na plánu bude město dál pracovat.

"Zastupitelstvo je nyní rozděleno na zastánce i odpůrce, přestože nový územní plán s tímto záměrem počítal a byl v roce 2013 přijat jednomyslně. Ani v průběhu přípravy nového územního plánu, která začala už v roce 2006, nikdy nikdo z veřejnosti neprotestoval," uvedla Jeníčková.

Starostka Černé u Bohdanče Lucie Panchártková se bojí, že se rekreačního areálu nedočká. "Nemáme jistotu, že areál opravdu vznikne. Těžařská firma může za pár let zkrachovat a odejít," myslí si Panchártková. Není se svými obavami sama.

Písek potřebuje nedaleká betonárka

"Vybudování zařízení budeme mít v závazné smlouvě a město Lázně Bohdaneč bude na plnění smlouvy dohlížet. Budeme se snažit vyjít městu po období těžby co nejvíce vstříc. Nechceme město poškodit," uvedl Petr Douša z firmy Diton, který řídí přípravu projektu těžby u Lázní Bohdaneč.

"Jsme firma z okolí, která tady zaměstnává sedmdesát lidí. Vyrábíme beton v Čeperce a k tomu potřebujeme písek, je to pro nás otázka naší existence," uvedl.

Budoucí písník se nachází mezi Lázněmi Bohdaneč a Živanicemi v těsné blízkosti Černé u Bohdanče. Ve všech třech zmíněných obcích se objevili odpůrci těžby.

"Těžba naši obec poškodí. Asi šest rodinných domků by bylo v úplné blízkosti vody, velmi blízko jsou i řadovky a další domy. Lidé mají strach ze zvýšení vodní hladiny. Nikdo další tu nebude chtít bydlet, ceny pozemků klesnou," uvedla starostka Černé u Bohdanče Lucie Panchártková.

Silnice druhé třídy 333 mezi Živanicemi a Lázněmi Bohdaneč je podle Panchártkové už nyní v dezolátním stavu a nákladní auta by ji ještě zhoršila.

V Lázních Bohdaneč se lidé bojí především zvýšení počtu nákladních aut, které projíždějí městem. Starostka Jeníčková argumentuje, že podle studie se zvýší doprava o 38 nákladních aut denně, což by podle analýzy, prezentované městem, představovalo nárůst celkového provozu o jedno procento. Místní se však domnívají, že by to bylo mnohem více.

"Bude jich mnohem víc. Už nyní se mi v prodejně hýbou skla, když okolo projedou nákladní auta, nechci další," říká Jan Thomaier z uzenin Rabbit, jehož obchod sídlí na ulici Doktora Tyrše. Právě ta spolu s Langrovou ulicí a Masarykovým náměstím by v lázeňském městě trpěly nejvíce.

Podle Jitky Papákové ze spolku STOP Lázně Bohdaneč novou vodní plochu na rekreaci nepotřebují. "Okolo je spousta písníků a nový rekreační areál je například u obce Stéblová, kde Marina Kemp Stéblová nabízí turistům dobrý komfort," řekla Papáková.