Většina velkých obchodních domů v Pardubicích nabízí zákazníkům, kteří přijedou...

Většina velkých obchodních domů v Pardubicích nabízí zákazníkům, kteří přijedou nakupovat s dětmi, širší parkovací stání. Pokud je obsadí někdo jiný, je to neslušné, nikoli nezákonné. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Parkoviště pro auto s kočárkem je nevymahatelné, upozorňují strážníci

  • 53
Na parkovištích u velkých obchodních domů přibývají značky s piktogramy, které znázorňují, že na vyhrazených místech mohou auto odstavit pouze řidiči, kteří mají s sebou děti a kočárek. V praxi ale takové značky neznamenají vlastně nic. Nejsou právně vymahatelné.

Policisté ani strážníci proti lidem, kteří tam zastaví a děti s sebou nemají, zasáhnout nemohou. Na parkovištích tak rozhoduje jen slušnost řidičů.

„V tomto případě městská policie nemá oprávnění zasahovat, jelikož se jedná o soukromý pozemek. Jedná se pouze o vstřícný krok obchodních řetězců pro rodiny s malými dětmi. Parkování na těchto místech je tedy otázkou slušného chování,“ uvedla Lucie Klementová z preventivní a informační služby pardubické městské policie.

Přesto občas strážníci k řidiči, který místo využil neoprávněně, vyjíždějí. Když je totiž zavolá naštvaný majitel vozu s naloženým kočárkem, že mu místo blokuje někdo bez dítěte, městští policisté dorazit na místo musí.

„Už asi třikrát jsem kvůli tomu policisty volal. Strašně mne štve, když vidím mladou holku, jak zastaví před vchodem na vyhrazeném místě, a já pak nemůžu na klasickém místě vyndat dítě z auta. Policisté vždy dorazí a řeší to domluvou. Jednou dali i pokutu, ale to bylo kvůli tomu, že byl na ně řidič drzý,“ uvedl Lukáš Rychter z Pardubic, který má malou dceru. „Občas se obrátím i na manažera prodejny. Vidím jedinou šanci, jak řidiče značku naučit respektovat - otravovat ty, kteří ji poruší,“ dodal Rychter.

Strážníci musí na místo dorazit, když je někdo zavolá

Strážníci kontrolují ve všech větších městech správné parkování v rámci běžných pracovních povinností, často ale vyjíždějí právě kvůli tomu, že jim špatně parkující auto někdo nahlásí.

„V průměrných dnech evidujeme zhruba deset oznámení denně. Při konání akcí, kdy je větší koncentrace vozidel, to může být i třicet stížností denně. Strážníci jsou povinni přijaté oznámení prověřit a v případě zjištění přestupku zjednat nápravu,“ řekla Lucie Klementová.

Na impulsy od obyvatel města jsou zvyklí i ve Svitavách. „Strážníci reagují na každé oznámení či žádost o pomoc od každého občana, jinak tomu ani nemůže být. Povinnost konat je stanovena v zákoně o obecní policii. Z uvedeného vyplývá, že pokud obyvatelé města oznámí špatné parkování, tak vždy na místo vyjedeme a situaci řešíme,“ vysvětlil velitel svitavské městské policie Rostislav Bednář.

Ovšem proti šoférům, kteří na místech pro řidiče s kočárky zaparkují, nezasahují z vlastní aktivity. „Této problematice pozornost nevěnujeme, jelikož vymahatelnost dodržování tohoto značení nemá právní oporu,“ uvedl vrchní strážník Městské policie Chrudim Lukáš Dvořák.

Vyhrazená parkovací místa pro rodiny s dětmi na plochách u obchodních center jsou totiž z drtivé většiny na soukromých pozemcích. Proto jsou policisté proti šoférům, kteří tam zastaví neoprávněně, bezmocní.

Jiná situace ale je u parkování na veřejných prostranstvích, například na parkovištích u nemocnic. Tam by zasáhnout mohli. Ale pouze v situaci, kdy jsou místa správně označená. Bezbariérová vyhláška totiž jasně stanovuje počet vyhrazených stání pro vozidla osob doprovázejících dítě v kočárku a jsou tam uvedené i požadavky na jejich technické řešení. Vyhláška také jasně stanovuje, jak má vyhrazené parkovací místo vypadat. Podle Bednáře mohou strážníci dodržování vymáhat.

„Je zde jasná podmínka, že stání musí být vyznačené nejen symbolem kočárku na zemi nebo jiným piktogramem, ale i svislou značkou nazvanou ‚Vyhrazené parkoviště‘ a dodatkovou tabulkou s vymezením. Neoprávněné parkování může být vymahatelné, ale značení musí být jasné a konkrétní, například symbol kočárku je nedostačující,“ dodal Bednář.