Rozpočet na občerstvení zvýšil magistrát o 150 tisíc korun. Ilustrační foto.

Rozpočet na občerstvení zvýšil magistrát o 150 tisíc korun. Ilustrační foto. | foto: Vedran Kovačevič, iDNES.cz

Musíme šetřit, prohlásili politici. A zvedli si peníze na občerstvení

  • 5
Pardubičtí zastupitelé odhlasovali více peněz na propagaci v tisku, občerstvení nebo dárky pro hosty. I přesto, že na tom podle ekonomické zprávy městská kasa není nejlépe a mělo by se šetřit.

Radnice nemá dostatek financí na udržování majetku a na další rozvoj města. Vyplývá to ze zprávy náměstka primátora Jiřího Rozinka. Ten na posledním zasedání informoval pardubické zastupitele o propadu příjmů do městské kasy. Politici proto přijali seznam možných kroků, které by mohly vést k úsporám.

Vzápětí však odhlasovali navýšení rozpočtu na takové věci, jako je například občerstvení. A to o 150 tisíc korun. Pro návrh hlasoval i náměstek Rozinek. „Vyjádřil jsem souhlas, ale vysvětlení k těmto položkám bych nechal na správci kapitoly,“ uvedl Rozinek.

Další navýšení bylo přitom například 100 tisíc korun na dárky pro hosty nebo 180 tisíc na prezentaci v médiích. Samostatnou kapitolou pak je 400 tisíc korun, které politici vyčlenili na slavnostní otevření opravených Tyršových sadů.

Správcem uvedených peněz je vedoucí odboru kanceláře primátora Radim Jelínek. „Částka na občerstvení není určena jen na dostihy nebo hokej, ale na jakékoliv pohoštění ze strany magistrátu, jako je třeba káva nebo voda pro návštěvy,“ řekl Jelínek.

Pro návrh byli zastupitelé koaličních stran, které podpořili ještě komunisté. Opozice to kritizuje.

Finance města by se projídat neměly

„Zastupitelé, kteří hlasovali pro tyto položky v hodnotě skoro milion korun, ale i další obdobné, dali jasný signál, že chtějí, aby se finanční prostředky v Pardubicích i nadále projídaly, a nikoli investovaly tam, kde je to nejvíce třeba - do řady menších i větších investičních akcí na území celého města,“ uvedl opoziční zastupitel Petr Klimpl.

Uvedené částky jsou přitom jen navýšení peněz na uvedené účely. Ve fondu na občerstvení už byl rovný milion korun, na dárky měli politici vyčleněno 600 tisíc. A na vlastní propagaci v médiích měli nachystáno 1,6 milionu korun.

„Magistrát na základě projeveného zájmu od zastupitelů pořádal výjezdní seminář pro zastupitele, kde získávají informace o projektech, které jsou odborně náročné. V druhé polovině roku se počítá opět s minimálně jedním takovým výjezdním školením. I to bude hrazeno z navýšené částky,“ řekl Jelínek.

U částky, která má sloužit k propagaci v médiích, Jelínek uvedl, že ji budou využívat i jiné odbory: „Jakmile jakýkoliv odbor potřebuje zaplatit inzerci, jde to přes rozpočet kanceláře primátora. Týká se to všech akcí, které město pořádá, tedy i povinné publicity dotačních titulů.“

Zastupitelé chtějí slavit za 400 tisíc

Na svém zasedání pardubičtí zastupitelé kromě navýšení některých položek, například na propagaci v médiích, odhlasovali také jednu zcela novou. A to 400 tisíc korun na slavnostní otevření Tyršových sadů. Bývalý náměstek primátorky, nyní opoziční zastupitel František Brendl, říká, že je to vyhazování peněz. „Je to zvrácené. Kdyby se to alespoň dalo na propagaci trvalé hodnoty, ale když si vzpomenu, co se všechno dělo například kolem dotace letnímu kinu, které promítá celé prázdniny, tak nechápu, proč teď máme dávat 400 tisíc na jednu oslavu?“ uvedl Brendl. Kancléř Radim Jelínek částku obhajuje. „V rozpočtu na letošní rok bylo zcela opomenuto, že budou kolaudovány a otevírány významné investiční projekty. Jde o vytvoření nové rozpočtové položky.“ Zatím však není jasné, na co by mělo zmíněných 400 tisíc korun jít. Podle opozičního zastupitele za ODS Petra Klimpla chce město na oslavu nového parku pozvat některou z předních českých hudebních skupin. Brendl měl přitom minulé volební období právě rekonstrukci Tyršových sadů na starost. A sám se ptá, jestli je problémová stavba, která má zpoždění, málem přišla o evropské dotace a provázely ji protesty lidí, vhodná k okázalým oslavám. Mimo jiné i proto, že se zatím velké investiční akce bez podobných oslav obešly. Například otevření třídy Míru provázela jen menší akce v režii agentury Máša Agency, akvapark si slavnostní otevření zařizoval sám.

Jediná položka, která není navýšená, ale na posledním zasedání nově vznikla, je 400 tisíc korun na oslavy otevření Tyršových sadů po jejich rekonstrukci. Oprava parku přitom byla spíše problémová záležitost, počínaje protesty ekologů až po opakovanou žádost na správce evropských fondů, aby prodloužil termín čerpání dotací kvůli termínovému skluzu. Opozice proto i takovouto „investici“ kritizuje.

„Pardubice potřebují finanční prostředky na svůj další rozvoj. Když je ale budeme spotřebovávat tak, jak si prosadila koalice v tomto případě, tak ve městě lépe nebude,“ uzavřel Klimpl.

Ani další oslovení politici z těch, kteří hlasovali pro navýšení uvedených peněz, se přitom k celé věci příliš nehlásili.

„Připravoval to odbor kanceláře primátora. Chápu, na co se ptáte, ale je to tak každý rok, když se nějak reaguje na realitu,“ uvedl primátor Martin Charvát.

Náměstek primátora Jakub Rychtecký také uvedl, že vše má v rukou kancléř Jelínek. „Podle jeho informací se jedná především o vytvoření finanční rezervy. Věřím proto, že tyto prostředky nebudou ve finále plně využity,“ uvedl Rychtecký.

MF DNES už před časem informovala, že do městské kasy míří méně peněz z daní, než předpokládal sestavený rozpočet na tento rok. Podle náměstka Rozinka je propad za prvních pět měsíců kolem třiceti milionů korun.

„Začalo to už se světovou krizí, u nás s dopadem v roce 2009. Saldo se pak zvýšilo, ale teď nám zase postupně klesá. Nevidíme v tom ale nic dramatického, jsou to spíše organizační záležitosti, je to věc ministerstva financí,“ dodal Rozinek.