Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Václav Pancer, MF DNES

Pardubičtí trafikanti nevyplácejí výhry Sazky. Mají stokorunové tržby

  • 2
Finanční problémy společnosti Sazka vedly k tomu, že za pár dnů výrazně ubylo lidí, kteří mají chuť sázet. Například pardubičtí trafikanti přišli o desetitisícové tržby, které u nich lidé nechávali za losy a tikety sportky. Výhry proto vyplácejí jen do výše tržby, která se ovšem pohybuje ve stokorunách.

"Víme, že někteří majitelé terminálů Sazky přestali odvádět tržby, protože za ně složili Sazce kauci sedmdesát tisíc korun a teď se o ně bojí. My sice tržby odvádíme, ale rozhodli jsme se, že budeme proplácet výhry jen do výše tržeb, ze svého to dávat nebudeme," říká vedoucí trafiky na třídě Míru Romana Davidová.

Úpadek Sazky

Sazka dluží třem mobilním operátorům desítky milionů korun. Dluží i společnosti ČEZ, Veolii, pojišťovnám a dalším firmám, kterým se dá platit za jejich služby přes terminály Sazky.

Terminály umožňovaly nejen on-line sázení, ale také například dobíjení mobilních telefonů, nákup vstupenek na koncerty nebo on-line platby. Jen tržby mobilních operátorů přes terminály se pohybovaly kolem deseti miliard korun ročně. V trafikách, na benzinkách a na poštách tak každý rok jen za dobíjení mobilů zůstalo kolem čtyř set milionů korun. O tento příjem nájemci přišli, přestože složili Sazce za každý přístroj kauci ve výši sedmdesáti tisíc korun. Někteří z nich proto přestali odesílat Sazce tržby za sázky.

Zákazníci tak sice mají v ruce los, na který vyhráli, ale k penězům nemohou. "Proč mi tedy ten los prodávali, když už mi ho odpoledne nemohou proplatit?" hněvala se například Eva Fialová. Prodavači v trafikách jí však moc informací neposkytli, sami toho o situaci v Sazce mnoho nevědí.

Jak vidí pardubičtí pronajímatelé terminálů Sazky budoucnost sázení? "Sice se o tom bavíme s kolegy, ale mám pocit, že jediné, co teď můžeme dělat, je čekat, jak to dopadne," říká Pavel Halbrštát, který Sazce složil za půjčení terminálu sedmdesát tisíc korun.

"Jestli o ty peníze mám strach? "To mám, ale teď se nedá nic dělat. Zadržovat tržby Sazce, jako to dělají jiní, nechceme, bylo by to v rozporu se smlouvou," říká Halbrštát. Pak se smíchem dodává. "Ono taky, co byste chtěli zadržet na dvousetkorunové tržbě."

Po jedné zprávě o nevyplaceném jackpotu přestali lidé sázet

Podle Evy Houhové z obchodu na Karlovině přispěli k ukončení výplat výher Sazky sami sázkaři. "Přišla jen jedna zpráva o nevyplaceném jackpotu. Všichni se toho hned lekli a přestali chodit sázet. Pak už jsme samozřejmě neměli z čeho vyplácet výhry a bylo po všem," řekla.

Také její trafika přestala dobíjet přes terminál Sazky mobilní telefony. "A to je další komplikace. Museli jsme nakoupit dobíjecí kupony. Kdo chce, mobil si dobije, ale už to není tak pohodlné, jako přes terminál," říká Houhová a ukazuje plnou zásuvku dobíjecích kuponů.

Sazka přitom prohlásila, že bude vyplácet výhry i po vyhlášeném úpadku, v němž se ocitla v úterý. Otázka je, z čeho by na případnou výhru chtěla vzít, když se příliv peněz ze sázek zastavil a před insolvenčním soudem už se pomalu řadí zástupy věřitelů.

Podle trafikantů se sázet zase bude, ale až Sazku převezme nový majitel. Do té doby, jak přiznávají, se události kolem Sazky budou projevovat na celkových tržbách.