Pardubičtí radní schválili odprodej více než stovky městských bytů soukromníkům. Ilustrační foto.

Pardubičtí radní schválili odprodej více než stovky městských bytů soukromníkům. Ilustrační foto. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Prodej bytů i s nájemníky považuje bývalá primátorka za asociální

  • 10
Pardubičtí radní se rozhodli, že město prodá další část svých bytů. Opozici se nelíbí, že více než polovina z nich má jít do prodeje i s nájemníky, většinou s důchodci.

Rada města odsouhlasila odprodej dalších 117 městských bytů do soukromých rukou. Jenomže v části z nich si spokojeně stále žijí nájemníci, z nich většina je starší šedesáti let. Město se hájí tím, že nikoho bez střechy nad hlavou nenechá.

„Nájemce bytových jednotek hodláme nejprve oslovit s novou nabídkou k odkoupení bytu. Součástí nabídky bude i možnost přestěhovat se do jiného městského bytu,“ uvedla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková z hnutí ANO.

Jenomže nabízejte důchodcům, aby si vzali hypotéku nebo se přestěhovali na druhý konec města. Postup radních se proto nelíbí ani opozičnímu Sdružení pro Pardubice. To považuje takové jednání za asociální a v rozporu s minulými sliby koaliční ČSSD.

„Z těch inzerovaných bytů je 64 procent obsazeno lidmi staršími šedesáti let, kteří buď nedosáhli na hypotéku, nebo jen prostě neměli zájem byt koupit,“ uvedla bývalá primátorka Štěpánka Fraňková.

Vedení města nedodržuje někdejší slib předchůdců

Podle SPP je to přesný opak toho, co bylo jedním z pilířů poslední vlny privatizace městských bytů od roku 2008. Tehdy město skutečně dalo veřejný slib, že ten, kdo nebude moci byt odkoupit, bude nadále bydlet v nájemním městském bytě.

„Takto neodkoupených bytů nakonec zbyla pouhá desetina. V drtivé většině se jednalo o starší nájemníky, kteří nebyli schopni byt koupit. Jednoduše od banky hypotéku nedostali,“ uvedl bývalý náměstek primátorky Michal Koláček.

Uvedený slib zazněl například na jednání zastupitelstva v červnu v roce 2009. Tehdy jitřily emoce lidí hlavně ceny prodávaných městských bytů. Ale už tehdy šlo i o to, jaký bude osud nájemníků, kteří si byt od města neodkoupí.

„Prodej bytů běží a nelze ho zastavit nebo měnit. Stále ale platí, že kdo si byt nekoupí, tak i nadále zůstane nájemníkem. Nikdo ho nevyhodí,“ řekl v roce 2009 tehdejší primátor Jaroslav Deml.

Náměstkyně Dvořáčková říká, že se nikdo nedostane do nechtěné pozice bezdomovce. „Bytová jednotka bude prodána i s břemenem nájemní smlouvy. To znamená, že se nikdo nemusí obávat, že bychom ho nechali vystěhovat na ulici,“ doplnila Dvořáčková.

Záleží také na přínosu pro městskou pokladnu

SPP navíc poukazuje i na ekonomickou stránku věci. Město získává z nájmu i po odečtení příspěvku do fondu oprav tržní částky.

Byty se navíc postupně uvolňují přirozenou cestou a město je prodává ve veřejné dražbě, ovšem už jako byty volné. „Z provedených dražeb vyplývá, že takto získává dvojnásobek toho, co by získalo při privatizaci nebo dražbě obsazených bytů. Chová se takto řádný hospodář?“ ptá se Koláček ve svém prohlášení.

Bytové jednotky, které půjdou do prodeje, jsou byty postavené v letech 1964 až 1982 a nacházejí se v ulicích Mladých, Nová, Sluneční, Ludmily Malé, Jana Zajíce, Erno Košťála, Na Drážce, Rokycanova a na nábřeží Závodu míru.

Po odmítnutí nabídky na odkup ze strany nájemců zůstaly ve vlastnictví města, a to se tak stalo členem společenství vlastníků těchto domů. Musí přispívat na chod společenství vlastníků jednotek a platí příspěvky do fondu oprav.

„Po jejich prodeji bude město Pardubice disponovat 2 130 byty, což bude zcela postačující k chystané vládní koncepci sociálního bydlení,“ uvedla tisková mluvčí radnice Pavla Kosíková.