Nové logo Pardubického kraje. | foto: Pardubický kraj

Pardubický kraj vybral logo se skandinávským motivem, odkazuje na cesty

  • 57
Už žádný obrázek jedné z dominant Pardubického kraje, hradu Kunětická hora. Krajští radní se rozhodli, že logo regionu zcela změní svoji podobu. Vzhled podobný motivu švédské vlajky má symbolizovat křížení dopravních cest.

Na propagačních materiálech používal Pardubický kraj předchozí logo s „Kuňkou“ umístěnou na glóbusu 15 let.

Radní uvažovali o buď o modernizaci stávajícího loga, nebo vytvoření jeho zcela nové podoby.

Nakonec zvolili druhou variantu. Nové logo má podobu kruhu, v němž se na modrém podkladu kříží žluté a červené přímky.

„Byť na první pohled vypadá skandinávsky, má celou řadu ideových myšlenek,“ prohlásil hejtman Martin Netolický na tiskové konferenci, kde radní prezentovali zejména finální programové prohlášení.

Kraj chystá rovněž výměnu propagačních materiálů, jejichž výrobu mají zajistit chráněné dílny. I proto kraj s návrhem oslovil architekta Přemysla Kokeše, který s dalšími mladšími kolegy z řad designerů přednesl nápady.

Magnetická koule ve tvaru nového loga Pardubického kraje.

„Původní logo bylo pro tyto potřeby nepoužitelné. S novým se dá lépe pracovat,“ uvedl první náměstek hejtmana Roman Línek.

Kokeš je nositelem řady cen za design a je autorem několika staveb roku Pardubického kraje.

„Logo nabídl Pardubickému kraji při práci na designu prezentačních předmětů za symbolickou cenu do 50 tisíc korun. Běžná cena se pohybuje ve stovkách tisíc,“ uvedla Zuzana Nováková z kanceláře hejtmana.

Tvůrci se při návrhu inspirovali podobou hlavních dopravních tras, které skrz kraj vedou, železničních i silničních. Žluté čáry mají symbolizovat Trstěnickou stezku a spojení mezi Vídní a polskou Vratislaví. S přesahem do dnešní doby mají linie značit budoucí křížení dálnic D35 a D43.

„V historických dobách kolem nich vznikala řada měst jako Chrudim, Vysoké Mýto, Litomyšl, Polička, Svitavy či Moravská Třebová,“ zmínil hejtman.

Červené linky, které narušují jinak ryze švédský vzhled, poukazují na stávající železniční koridor, který krajem vede a podél kterého se rozvíjela další města jako Přelouč, Pardubice, Choceň, Česká Třebová či Ústí nad Orlicí.

Zbývající čtveřice modrých polí má značit počet okresů, z nichž se kraj skládá. Barevně kraj neupustil od barev, které používá v motivech na svém oficiálním znaku.

Tvar loga má být být odkazem na glóbus, kterého se radní rovněž nechtěli vzdát.

Původní logo, které Pardubický kraj používal od svého vzniku v roce 2000.

„Jiné kraje tento tvar nepoužívají, chceme být snáze zapamatovatelní. Výhodou je, že může být v rozměru 3D,“ uvedl Línek a v ruce držel magnetickou kouli, kterou lze rozložit a zase složit.

„Už je trochu obouchaná, protože se s ní dva měsíce pracuje. Ale může to být zajímavá hračka, trochu jako Rubikova kostka. Logo má mladý, moderní vzhled a věříme, že pomůže propagaci kraje,“ dodal Línek.

Zajímavostí je, že když se tvořilo původní logo, bylo na poslední chvíli upravené. Jedna z obyvatelek totiž upozornila, že původní zobrazení Kunětické hory bylo z pohledu od Hradce Králové. Proto designéři nakonec hrad na logu otočili tak, aby znázorňoval pohled od Pardubic.

Líbí se vám nové logo Pardubického kraje?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 31. ledna 2017. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 1960
Ano
Ano 188