Rušení oddělení v menších nemocnicích by mohlo posílit pardubický špitál, který vede Tomáš Gottvald.

Rušení oddělení v menších nemocnicích by mohlo posílit pardubický špitál, který vede Tomáš Gottvald. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Pardubický kraj chce jedno vedení pěti nemocnic, část oddělení asi zavře

  • 8
Obrovské ztráty nemocnic zřizovaných Pardubickým krajem má vyřešit ostrý řez. Na hejtmanství se rodí plán na spojení všech zařízení pod jedno vedení. Pro pacienty by to mohlo znamenat rušení některých oddělení v menších nemocnicích.

O tom, jakou formou by se pět nemocnic s akutními lůžky v Pardubicích, Chrudimi, Svitavách, Litomyšli a Ústí nad Orlicí spojilo, politici teprve diskutují.

"Ve hře jsou všechny varianty. Jedna akciová společnost s odštěpnými závody, holding nebo vznik další akciovky, která bude provádět servisní činnosti pro ty ostatní," uvedla radní Markéta Tauberová.

Ředitelé nemocnic mají ve středu první schůzku, kde mají říct svůj názor na plánované změny. Na podzim by už politici o případném sloučení měli rozhodnout.

Pokud se z pěti samostatných nemocnic vytvoří jediná, může to ušetřit peníze. Pacientům v okrajových částech Pardubického kraje se však výsledek nemusí vůbec líbit.

Rušení oddělení by posílilo pardubickou nemocnici

Některá oddělení jako neurologie či urologie v menších nemocnicích by totiž mohla rychle zaniknout tak, aby se péče (a s ní i peníze od pojišťoven) přesunula do krajské nemocnice.

S takovým scénářem ostatně počítá ředitel pardubické nemocnice Tomáš Gottvald.

"Kraj se musí vyjádřit, jestli mají být všechny obory ve všech nemocnicích. Jsou oddělení, která by se měla výrazně omezit," uvedl Gottvald, který tvrdí, že jeho zařízení by se okleštění týkat nemělo.

"Určitě to projde širokou diskusí, bylo by to velice závažné rozhodnutí," řekl ředitel Chrudimské nemocnice Tomáš Vondráček.

Restrukturalizace by měla být podle něj taková, aby nenarušila chod jednotlivých zařízení.

Právě někteří chrudimští politici v minulých letech varovali před plíživou snahou Pardubic převzít z Chrudimské nemocnice důležité obory a dokonce z ní udělat jen léčebnu dlouhodobě nemocných. Pokud by takové úmysly krajští politici opravdu měli (což popírají), jakékoliv spojení všech nemocnic by tomu napomohlo.

Jaká oddělení by se ocitla v ohrožení? Nepochybně urologie a neurologie i oční, nosní, ušní. K tomu se ale krajští politici v tuto chvíli vyjadřovat nebudou."To jsou konkrétní věci, které nyní neřešíme," uvedl radní Tauberová.

Když se oddělení zruší z centra, vypadá to jinak

Vtip spojení nemocnic spočívá v tom, že jen ředitel sebevrah zavře například svoji neurologii, která balancuje na hranici přežití. Jednak by mu to pacienti a místní politici neodpustili a zároveň by zdravotní pojišťovna jeho nemocnici snížila platby.

V případě, že budou mít všechny nemocnice jednoho šéfa v Pardubicích, stejný proces lze udělat stejně jednoduše jako uzavření tratě lokálky, kterou jezdí minimum lidí. Nebo přesunutí střední školy, o kterou je malý zájem, do jiného města.

Ovšem ve sloučení nemocnic nejde jen o přesouvání lůžek z periferie do centra.

"Kraj by mohl lépe řídit investice do nemocnic. Nyní si nemocnice konkurují, což je nesmysl," říká ředitel pardubické nemocnice Tomáš Gottvald. Každý z pěti ředitelů si podle něj hájí svůj píseček.

"Těžko můžete očekávat, že ředitel Orlickoústecké nemocnice řekne sám o nějaké investici za 50 milionů: Pošlete ji do Pardubic, mně to nevadí. To z ředitelů neudělá nikdo, někdo nahoře to musí rozhodnout," říká Gottvald.