Rekonstrukce pardubického bazénu

Rekonstrukce pardubického bazénu | foto: Archiv MF DNES

Pardubický bazén je zničený víc, než se čekalo. To nahrává úsporám

  • 4
Projekt přestavby pardubického plaveckého bazénu na moderní akvapark se bude muset významně změnit. Stavbaři odhalili, že důležité konstrukce budovy bazénu jsou v dezolátním stavu. To může nahrát úmyslu některých nově zvolených radních, kteří si přejí zlevnění stavby. Není jisté, jestli zbudou peníze na atrakce.

"Bohužel se při opravě bazénu vyskytly vážné problémy. Byť se daly čekat, musíme je začít hodně rychle řešit. Dostáváme se totiž do skluzu při plnění termínů. Teď probíhá technické hodnocení, jasné už ale je, že třeba beton v základech je na tom dost špatně," říká nová primátorka Štěpánka Fraňková ze Sdružení pro Pardubice.

PŘESTAVBA BAZÉNU

Přestavba plaveckého areálu na akvapark začala v září a podle plánů měla být hotova na začátku roku 2012.

S čím se počítalo:
Hlavní bazén dostane nerezový povrch.
Bude spojeno venkovní koupaliště s vnitřním bazénem.
Vznikne wellnes centrum se saunou nebo ledovou komorou.
Na místě bývalé skokanské věže vyroste koutek pro děti. Jeho součástí budou tobogány, chrliče vody či brouzdaliště.
Vzniknou nové bazény, u kterých nebudou chybět vířivky, masážní trysky, vodácký trenažér, horolezecká stěna, skokanský bazén a až 90 metrů dlouhý tobogán.
Celý projekt měl původně spolykat 489 milionů korun bez daně.

Radní tak mají hned na začátku před sebou těžké rozhodování. Buď musí najít další desítky milionů, které do stavby napumpují.

Nebo, a to je pravděpodobnější, osekají původní projekt velkolepého bazénu plného atrakcí, jehož stavbu za více než půl miliardy schválili ještě minulí šéfové magistrátu.

Za problémy může hlavně dlouhá doba výstavby plaveckého areálu. Poprvé se totiž do země koplo už v roce 1960, kdy vypukla socialistická akce Z. Jenže nadšení brzy opadlo.

Stavba začala vážně drhnout a na konci šedesátých let se zastavila úplně. Dalších dvacet roků pak soudruhům trvalo, než veledílo nakonec nějakým způsobem dostavěli. Poprvé si lidé v bazénu zaplavali až v roce 1990.

"Bydlím kousek od areálu, a tak jsem pečlivě sledoval, jak se přes třicet let stavěl. Prováděly se tam hrozné stavební postupy. Vůbec bych se nedivil tomu, kdybychom zjistili, že jsou základy v tak havarijním stavu, že budeme muset celou stavbu zbourat," tušil potíže už před časem zastupitel za Sdružení pro Pardubice a architekt Miroslav Petráň.

K použití možná nebude ani střecha

Jenže problémů je nakonec ještě více. Vedle poškozených základů a betonu, který má zkorodované železné výztuže, se zdá, že k použití nebude ani střecha.

"Momentálně se dělají sondy. Až ty nám ukážou, co vše půjde vůbec použít. Třeba se ukázalo, že dobře na tom není ani střešní izolace. V každém případě se zdá, že se nevyhneme změně projektu. Možná i poměrně výrazné," uvedla Fraňková.

Z HISTORIE

V roce 1960 se plavecký areál v ulici Na Olšinkách začal stavět. O sedm let později byla povolena stavba střechy a opláštění. Budování se ale kvůli nedostatku peněz zastavilo a prostor začal fungovat jako sklad bytových jader a nábytku.

Až téměř 20 let po zahájení přípravných prací začala v roce 1979 stavba samotného bazénu. Dalších deset roků trvalo, než se areál dokončil.

Bazén začal fungovat až v porevolučním roce 1990, v roce 1995 se dostavěla letní Sluneční pláž na břehu řeky Chrudimky. Deset let po otevření se opravovala severní stěna bazénu, rok na to se dostalo i na východní stranu a fasádu.

Jenže nakonec se dá právě dezolátní stav plaveckého areálu označit za pozitivní zprávu. Pomůže totiž radním v jednání se stavebními firmami o případných změnách uzavřených smluv.

"Určitě se na plánovanou opravu bazénu koukneme. Cifra přes půl miliardy se zdá skutečně jako přemrštěná. Bylo by ideální srazit ji minimálně o 150 milionů. Otázkou ale je, co nám smlouvy dovolí," uvedl náměstek primátorky František Brendl.

Není těžké spočítat, že by změny znamenaly hlavně to, že by v areálu nebylo zdaleka tolik atrakcí, jak zamýšleli bývalí vládci magistrátu. I proto se jim plánovaný scénář vůbec nelíbí.

"Pokud budou chtít ušetřit na technologiích, tak neušetří nic. Jen budou stavět bazén na pět let, a ne na desítky, jak jsme to chtěli my. Navíc atrakce by přitáhly lidi, a bazén by tak mohl vydělávat," míní bývalý náměstek primátora Alexandr Krejčíř z ODS.