Obchdoní centrum Afi Palác v Pardubicích bude mít nového majitele.

Obchdoní centrum Afi Palác v Pardubicích bude mít nového majitele. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Afi Palác proměnil nakupování v Pardubicích, teď změní vlastníka

  • 7
Pardubické nákupní centrum Afi Palác brzy změní vlastníka. Ve hře bude více než jedna miliarda korun. Dosavadním vlastníkem je společnost Afi Europe, novým by se měla stát společnost Atrium European Real Estate, jejímž developerem je také Afi Europe.

Tato firma před třemi lety koupila pražské nákupní centrum Palác Flora, nyní Atrium Flora.

Zástupci prodávajícího i nabyvatele transakci nevyvrátili, více se k ní však zatím nechtějí vyjadřovat. 

Pardubická nákupní galerie Afi Palác s více než stovkou obchodů a 3D kinem se otevřela v centru města v listopadu 2008. Loni doběhly velké části obchodníků pětileté nájemní smlouvy, přičemž většinu z nich se majiteli podařilo s nájemci na dalších pět let obnovit.

Nákupní palác postavený na hliněné ploše vedle Teska (bývalého Prioru) se během let etabloval na jedno z nejvýraznějších míst krajského města a oblíbený cíl návštěvníků z okolí.

Chystaným prodejem Afi Paláce společnosti Atrium se pro jeho návštěvníky a zákazníky pravděpodobně nic nezmění. Na stranu druhou, právě otevření Afi Paláce výrazně změnilo Pardubice i chování Pardubáků.

A nejen kvůli nákupům. „Afíčko“, jak ho někteří mladí nazývají, se stalo místem, kde lidé korzují, kde si dávají rande, kam chodí jíst, pít, sledovat filmy, navštěvovat koncerty či předváděcí akce, ale i tancovat. Zvláště mladí lidé se v něm s chutí „zabydleli“.

Tady je ohlédnutí za celou historií na pardubické poměry obřího chrámu konzumu:

1. Příprava obří stavby: před otevřením se litovalo zeleně

Leckomu vadilo samotné umístění budovy. Kritika se dá shrnout do následujících slov městské architektky Petry Nacu.

„Z mého pohledu jsme ztratili náměstí - už nemáme Masarykovo náměstí, ale Masarykovu třídu. Měli jsme náměstí zastavět jen částečně a ponechat větší množství zeleně,“ řekla.

Představitelé města kvůli prodeji hliněného „placu“ dostali nálepku těch, kteří za babku prodali náměstí a kdo ví, co z toho neměli. Izraelský investor tehdy koupil metr čtvereční v centru města za „přátelskou cenu“ 300 korun. Ta byla navíc spojena s podmínkou, že investor postaví také čtyřhvězdičkový kongresový hotel se 150 lůžky a byty, což se nestalo. Zastupitelé si jen postěžovali, že firma nejednala fér a bez tohoto slibu by byla prodejní cena pozemků podstatně vyšší. Zároveň ovšem investora zprostili závazku dál stavět.

2. Brzy po otevření: lidé vzali obchody útokem, libovali si

Na otevření velkého nákupního centra v Pardubicích na konci listopadu 2008 se přišly podívat tisíce lidí a nebyly zklamány. 

„Je to paráda, nemá to chybu. Až oči přecházejí. Je to prostě Amerika,“ řekl jeden z prvních zákazníků Josef Tichý z Pardubic.

Příchozí zprvu zarazily vysoké ceny i přemíra butiků, ale v podstatě chrám konzumu přijali a zařadili ho mezi místa, kde se dá trávit volný čas, popřípadě i utratit peníze. Velmi vítaným se ihned stalo podzemní parkoviště s 542 parkovacími místy.

3. Běžný provoz: válcování konkurence v celém centru

Brzy se také ukázalo, že se nenaplnily černé vize o přecpaném centru města. „Čekali jsme, že po otevření paláce bude střed města auty přetížen. Nakonec se to nestalo. Jsme překvapeni,“ řekl šéf odboru dopravy pardubického magistrátu Vladimír Bakajsa.

Pojem krize začal být příliš rozšířený, lidé začali šetřit. Ale v Afi prázdno nebylo. Naopak svoji konkurenci palác válcoval a obchodníci v centru strádali. Vlastníkům novinky se podařilo pronajmout téměř 100 procent plochy, což je u nákupního centra velmi řídký jev.

Nakupování v Pardubicích se změnilo. Třída Míru byla vždycky dobrou adresou, ale například v Obchodním centru Grand na jejím konci se čím dál častěji objevovaly prostory volné k pronajmutí.

„Tady je to hrozné, úplně to upadá. Grand je jakoby celý prázdný. A než se po vyklizených prodejnách zase někdo objeví, dlouho to trvá. Přitom v Afi Paláci je pronájem dražší,“ řekla tehdy například prodavačka ve zlatnictví Zuzana Virthová.

I tento krámek se mezitím také vystěhoval. Živé centrum města se přesunulo směrem od Grandu k Afi Paláci. Přispělo k tomu i oddalování obnovy třídy Míru.

4. Budoucnost po změně: bude se dál stavět?

Zatím to vypadá, že si „Afíčko“ drží pozici oblíbeného místa nákupů a vycházek a nezmění to ani nový vlastník. Někdejší plány na další zástavbu Masarykova náměstí zastavila krize.

Jak potvrdil náměstek primátorky Michal Koláček, současný vlastník, developerská firma Afi Europe, nedávno projevila zájem o investici na severní straně Masarykova náměstí, ale představitelé města ponechali rozhodování již na novou sestavu zastupitelů. Není vyloučeno, že změna vlastníka Afi Paláce s touto další investicí souvisí.