Nové LED lampy ve Sladkovského ulici v Pardubicích

Nové LED lampy ve Sladkovského ulici v Pardubicích | foto: Philips

Pardubickou ulici zalilo bílé světlo, město testuje moderní LED lampy

  • 6
Část pardubické Sladkovského ulice po setmění zalévá netradiční bílé světlo. Radnice tu nechala nainstalovat čtyři nové lampy veřejného osvětlení s technologií LED. Pokud se osvědčí, chtělo by je město mít na místech, kde je potřeba bezúdržbové osvětlení.

Pardubice jsou teprve druhý městem po Praze, které tento typ osvětlení ulic zkouší.

"Je velmi pravděpodobné, že LED svítidla budou v budoucnu hrát ve veřejném osvětlení hlavní roli. My chceme být na nástup této nové technologie dobře připraveni," řekla ředitelka Služeb města Pardubice Lea Tomková.

Takzvané LED diody jsou známé už desítky let. Začaly fungovat hlavně jako kontrolky v elektrospotřebičích, v posledních letech se stále více prosazují jako svítidla v v domácnostech nebo automobilech. Vyznačují se zejména dlouhou životností a malou spotřebou.

Desítky nebo stovky malých diod dokážou dát dohromady slušné osvětlovací těleso s menší spotřebou než běžné zdroje osvětlení. Navíc takřka s neomezenou životností a minimálními nároky na údržbu.

LED ušetří na ulici asi třetinu energie

Paradoxně však právě ve veřejném osvětlení přinesou diodová tělesa mnohem menší úsporu než právě třeba v domácnosti.

"Sodíkové výbojky, které se běžně využívají, jsou totiž už takhle velmi úsporné. Pokud je nahradíme LED technologií, dokážeme ušetřit asi třicet procent energie, což je ale méně než třeba v porovnání se žárovkou," řekl Hynek Bartík z firmy, která vyrábí nový typ veřejného osvětlení.

Původní osvětlení ve Sladkovského ulici v Pardubicích

Původní osvětlení ve Sladkovského ulici v Pardubicích

I třicet uspořených procent by však pro Pardubice mohlo znamenat pěknou částku. Celkové roční náklady na energii pro veřejné osvětlení jsou kolem deseti milionů. A pokud se, jak říká Tomková, jednou bude svítit hlavně LED diodami, znamenalo by to pro Pardubice úsporu tří milionů.

Tak rychle to ovšem nepůjde. I když se pokusné lampy osvědčí, hromadná výměna osvětlení rozhodně nezačne.

"Myslím, že tak do pěti let bychom mohli dostat nová světla na obchvaty města, tam nás totiž výměna nebo údržba světel za provozu nejvíce trápí," řekl Ryšánek.

Pokud začne město lampy měnit, bude je přednostně dávat na nové sloupy. Technické služby právě v tomto období mění několik tisíc sloupů veřejného osvětlení, některé z nich totiž kvůli stáří padají a ohrožují své okolí. (více o padání sloupů čtěte zde)