Houslistu Josefa Špačka budou moci spatřit návštěvníci tří koncertů festivalu Pardubické hudební jaro. Na snímku při vystoupení při Show Jana Krause.

Houslistu Josefa Špačka budou moci spatřit návštěvníci tří koncertů festivalu Pardubické hudební jaro. Na snímku při vystoupení při Show Jana Krause. | foto: FTV Prima

Pět zemí, devět měst, šestnáct koncertů. To je Pardubické hudební jaro

  • 0
Šestnáct koncertů v devíti východočeských městech, na kterých vystoupí významní čeští umělci i interpreti z Japonska, Německa, Francie a Slovenska, nabídne festival Pardubické hudební jaro. Kromě skladeb mistrů klasické hudby zazní také netradiční pojetí vážné hudby.

Festival bude zahájen slavnostním koncertem ve čtvrtek 12. února v Sukově síni Domu hudby v Pardubicích. Vystoupí na něm Komorní filharmonie Pardubice s houslistou Josefem Špačkem, někdejším vítězem ústecké Kocianovy houslové soutěže, a violoncellistou Petrem Špačkem, jeho bratrem.

„Tématem úvodního koncertu bude 170. výročí zahájení železniční dopravy v Pardubicích. Nebudou proto chybět skladby, které jsou tematicky spojeny s železnicí,“ uvedl umělecký manažer festivalu Josef Krečmer. Tento koncert zazní v předpremiéře ve středu 11. února ve Velkém sálu IC v České Třebové a také v pátek 13. února v Chrudimi.

Další koncerty 37. ročníku festivalu se budou konat také v Přelouči, Holicích, Chrasti u Chrudimi, Heřmanově Městci, Kameničkách a Sezemicích.

„Na začátku března zazní v pardubickém divadle program Gypsy Baroque. Na festivalu vystoupí i japonské klavírní sólistky Nozomi Nakagiri a Yuka Beppu či unikátní soubor Collegium 1704,“ dodal mluvčí festivalu Vojtěch Jurásek.

Program zakončí ve středu 29. dubna v pardubickém Domě hudby slavnostní závěrečný koncert festivalu, při němž pod taktovkou německého dirigenta Heiko Mathiase Förstera zahrají Symfonický orchestr Hl. m. Prahy FOK a violoncellista Tomáš Jamník. Ten se stal v v roce 2001 absolutním vítězem mezinárodní Heranovy violoncellové soutěže v Ústí nad Orlicí.