Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Pardubická záchranka vyzkoušela vyřazení dispečinku, fungovala z Chrudimi

  • 1
I když porucha vyřadí z provozu celou centrálu záchranné služby v Pardubicích, pacienti se nemusí bát. Dispečeři se rychle přesunou do nové záložny v Chrudimi a budou fungovat odtamtud. Pondělní ostrou zkoušku přesunu zvládli záchranáři se vším všudy za patnáct minut, provoz nemuseli omezit.

Kvůli zkoušce krizového dispečinku byla v pondělí centrála záchranné služby v Pardubicích mimo provoz a dispečerky se v průběhu dne s houkající sanitou rozjely do Chrudimi. Telefonáty na linku 155 přijímaly na mobilu v sanitě a pak na centrále v Chrudimi.

"Lidé by neměli vůbec poznat, že došlo k výpadku. Jsou tam rizika, ale pokusíme se je minimalizovat. Dispečerky by se měly dostat na chrudimský dispečink sanitou během osmi minut. Policie nám bude hlídat křižovatky," řekl ředitel Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Pavel Svoboda před zkouškou.

Přesun lidí nakonec záchranáři zvládli za šest minut, i s dokumenty a všemi materiály byli v Chrudimi za čtvrt hodiny. "Nenašli jsme žádnou procesní závadu, zkouška proběhla ve dne a všechny telefonáty jsme odbavili," popsal v pondělí večer Svoboda.

Přesunu předcházel půlrok příprav

Podle Svobodových informací je pardubická záchranka zřejmě jediná, která má záložní dispečink. "Neznamená to ale, že jsme v něčem lepší, jen jsme zvolili jinou cestu," uvedl Svoboda.

Ostré zkoušce předcházelo půl roku příprav, kdy se v Chrudimi budovalo zázemí a připravovaly potřebné materiály. "Nyní už víme, že i když se něco stane s centrálou v Pardubicích, pacienti mohou být klidní," dodal šéf záchranky.

Záchranáři v Pardubickém kraji pracují na patnácti místech ve dvaceti třech posádkách. Na vytvoření záložního dispečinku v Chrudimi sami ušetřili během roku. "Nemuseli jsme tak zatěžovat rozpočet kraje, který nás dotuje," uzavřel Svoboda.