Radnice v Pardubicích

Radnice v Pardubicích | foto: Barbora Měchurová, iDNES.cz

Pardubická radnice ušetřila miliony díky zakázkám na webu

  • 3
Už 25 milionů korun za půl roku ušetřila radnice v Pardubicích tím, že zveřejňuje zakázky na webu. Ucházet se tak o ně může jakákoliv firma a dostane ji ta, která nabídne nejnižší cenu. Výdaje za zakázky jsou zhruba o 40 procent nižší, než v minulém období.

Dříve, za společné vlády ODS a Sdružení pro Pardubice, se soutěží mohly ucházet jen vybrané firmy a vítězná cena téměř kopírovala městem odhadovanou částku.

"Veřejné zakázky na webu zveřejňujeme půl roku a s výsledkem jsme velmi spokojeni. Nepotvrdily se ani obavy odpůrců zveřejňování výběrových řízení na internetu, že některé firmy nabídnou cenu, kterou nebudou schopny dodržet," řekl náměstek primátorky František Brendl ze sdružení Pardubáci.

Právě to byl argument radních v minulém volebním období. "Bude s tím daleko více práce. Budeme muset třeba vyhodnocovat nabídku 50 firem. Je otázka, jestli náklady na tuto činnost vyváží případné úspory," bránil se zavedení skutečně veřejných zakázek bývalý primátor Jaroslav Deml.

Že by několik hodin práce úředníka nebo radního navíc stálo miliony korun? Stačí se podívat na několik konkrétních případů.

Zatímco dnes se firmy ve skutečné soutěži dostávají o čtyřicet procent pod cenu, která je plánovaná v rozpočtu na danou akci, v případě opravy bazénu odhadl architekt cenu na 600 milionů. Sdružení firem VCES, Chládek a Tintěra a Metrostav vyhrálo s cenou 558 milionů. Dostalo se o pouhou jednu třetinu procenta pod odhadovanou cenu.

Podle bývalého vedení je na hodnocení nového systému brzy

Zateplení školky v Grussově ulici mělo projektovou cenu 11,75 milionů korun, firma Chládek a Tintěra vyhrála ve zjednodušeném podlimitním řízení s cenou o pouhých 58 tisíc nižší. To je půl procenta z ceny. Zadání soutěže na opravy Machoňovy pasáže, kterou vyhlašoval Městský rozvojový fond, znělo na 150 milionů. Vítězný Metrostav ji opraví za 147 milionů korun.

Je prakticky vyloučené, aby se takovému způsobu říkalo soutěž. Jak to chodilo v praxi, ukázal případ Demlova náměstka Jana Kislingera v roce 2009. U zakázky na poradenství při zateplení za 2,7milionů korun sám vybral tři firmy,mezi nimi poradenskou společnost spřáteleného zastupitele Libora Vlasáka. Ta pak soutěž vyhrála.

Předložené nabídky ostatních firem si přitom byly velmi podobné, obsahovaly doslovně shodné pasáže, stejně tak jako formulace nabízených služeb. Jak mohly tři firmy předložit stejně znějící dokumenty, Kislinger vysvětlit nedokázal. Poté, co případ zveřejnila MF DNES, odstoupil z pozice náměstka primátora.

Podle bývalého náměstka primátora Alexandra Krejčíře, který byl zodpovědný za investice, se ale nedá říct, že by za minulé vlády peníze, které se nyní daří ušetřit, vyletěly komínem. "Na hodnocení je ještě brzy, otázkou je také kvalita takových zakázek. Je navíc možné, že vítězná firma v půlce práce řekne, že přestřelila a že to nezvládne," řekl bývalý náměstek.