Namontovaných botiček bylo loni v pardubicích 1 660, na podobném počtu řidičů vymáhali pokutu za překročení rychlosti. Radnice potřebuje nabrat další vymahače pokut.

Namontovaných botiček bylo loni v pardubicích 1 660, na podobném počtu řidičů vymáhali pokutu za překročení rychlosti. Radnice potřebuje nabrat další vymahače pokut. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Pardubická radnice přibere úředníky. Na platy mají vydělat pokuty

  • 19
Řidiče, kteří platí daně a nejvíce jezdí v Pardubicích, následující zpráva rozčílí hned nadvakrát. Pardubická radnice přijímá šest nových úředníků, což daňové poplatníky v době všeobecného šetření jen na jejich platech vyjde na 2,4 milionu korun. Navíc budou "nováčci" vyřizovat pokuty za dopravní přestupky.

"Podle našich odhadů, a ty jsou spíše střízlivé, takže nejspíše vyjdou, těch 2,4 milionu na platy nových úředníků získáme z vybraných pokut. Takže netratíme," uvedl tajemník pardubického magistrátu Michal Zitko, který tak vlastně i oznámil, že pět nových "přestupkářů" se určitě flákat nebude.

Šestý přijatý úředník pak bude mít na starost vymáhání nezaplacených pokut nebo případnou exekuci.

"Bohužel už dopředu se dá počítat s tím, že zdaleka ne všichni budou za své prohřešky platit. Další úředník proto bude mít za úkol vymáhat tyto pohledávky," doplnil Michal Zitko.

Nevyřešené případy se stále hromadí

Podle něj úřad neměl s angažováním nových úředníků na výběr. Lednový nový zákon totiž vzal řidičům možnost vymluvit se na osobu blízkou, a na radnicích tak podle Zitka přibude práce s přestupky.

"Ty přestupky, které dříve masově končily nevyřešené po výmluvě na osobu blízkou, se nyní řešit budou. Bude to sice administrativně náročné, ale půjde to. To se v našem případě bude týkat hlavně parkování. V tuto chvíli není náš úřad schopen tu novou agendu zvládnout, a proto musíme nabrat nové lidí," uvedl Zitko s tím, že se v posledních měsících nevyřešené případy kumulují na městské policii.

Podle zástupců pardubického magistrátu šlo těžko hledat jiné řešení. Alternativou podle Zitka bylo vlastně jen to, aby strážníci přestali rozdávat za stěrače pokuty nebo aby naopak každému špatně zaparkovanému autu tvrdě nasazovali botičku.

Jak strážníci loni trestali řidiče

Celkem pardubičtí strážníci vloni rozdali 14 757 pokut, to je nárůst oproti roku 2011 o 4 085 případů. Za třetinu případů mohla doprava.

Rozdané botičky: v celkem 1 660 případech strážníci namontovali nepopulární botičku. To je o 32 případů více než o rok dříve.

Odtažená auta: vloni odtáhli 167 aut. To je o 21 méně než v roce 2011.

Měření rychlosti: v roce 2012 při porušení rychlosti chytili 1 662 řidičů, to znamená nárůst o 117%. Ten je dán tím, že v roce 2011 měřili kvůli změně zákona jen pár měsíců.

.

"Ani jedno řešení by nebylo vůbec šťastné. V tom prvním by vznikl v systému parkování chaos, v tom druhém by se jednalo o zbytečně tvrdé opatření," dodal Michal Zitko s tím, že nově bude mít magistrát už 353 úředníků.

Aktivita strážníků stoupla už loni

Dá se tak čekat, že letos ještě stoupne počet milionů, které město vybralo od špatně parkujících řidičů. Přitom už v roce značně stoupla aktivita strážníků, co jasně dokazují čísla. Při kontrole lístků z automatů či parkovacích karet odhalili o plných 137 procent více přestupků než v roce 2011.

Celkově se objevil nepopulární papírek za stěračem hned v 7 826 případech. Z toho bylo 167 aut odtaženo a 1 660 řidičů našlo na svém autě botičku. Za odtah přitom řidič zaplatí poplatek 1 500 korun a za sundání botičky 400 korun. K tomu je nutné připočíst samotnou pokutu.

"Z celkového počtu řešených přestupků se dohled nad parkovacím systémem podílí zhruba jednou třetinou," uvedl končící šéf strážníků Petr Kvaš s tím, že kontrolu parkování do značné míry ovlivňuje i to, kolikrát za rok sněží.

"Pokud je sníh delší dobu, počet pokut za špatné parkování klesá. Když nasněží, tak se lístky a karty kontrolovat nedají," doplnil ředitel.