Masarykova kasárna. Vojáci je opustili v roce 2011. Od té doby chátrají.

Masarykova kasárna. Vojáci je opustili v roce 2011. Od té doby chátrají.

Armáda zkouší prodat kasárna na Dukle, Pardubice čekají na darování

  • 2
Už tři roky jsou kasárna na pardubické Dukle opuštěná. Armáda ovšem až nyní rozhodla, že se rychle chátrajícího areálu zbaví. Chce ho prodat za 35 milionů. Ovšem to se jí nejspíš nepovede. Pak se na řadu dostane pardubická radnice, která má o svůj historický majetek zájem.

"Armáda musí podle zákona zkusit areál prodat. My ovšem počkáme až na případné darování z její strany. Nepředpokládám, že někdo oněch 35 milionů korun dá. Už jen proto, že pozemky pod budovami patří právě radnici," uvedl náměstek pardubické primátorky Michal Koláček.

Ostatně zástupci magistrátu už po armádě několikrát chtěli, aby jim areál za symbolickou cenu přepustila. Ale plán se nezdařil.

Masarykova kasárna

Na pardubické Dukle vyrostla ve 30. letech 20. století. Areál o rozloze deset hektarů patřil městu do 1. ledna 1950, až pak státu. Od roku 2011 jsou opuštěná. V době největší slávy lidové armády v nich sloužilo asi 2500 vojáků. Otázka je, co bude v areálu dál. Mluví se o sídle krajského soudu či policie. Ve hře je i stavba superradnice. Na části pozemku bude úřad práce.

Masarykova kasárna o rozloze asi deset hektarů přitom patřila městu do 1. ledna 1950, až pak státu. Radnice má historické dokumenty, které dokládají jejich vlastnictví, nesplnila však všechny zákonné podmínky, aby se město automaticky stalo majitelem objektu.

"Radnice zvažovala, že se pokusí domoci získání areálu určovací žalobou, ta by však byla zdlouhavá. Nakonec jsme od této myšlenky upustili," uvedl bývalý náměstek primátorky Martin Bílek.

V části bývalého vojenského areálu vyroste úřad práce

Otázkou také zůstává, co by si město s rychle chátrajícími budovami počalo. Když nedávno zastupitelé areál obhlíželi, padaly různé nápady.

"Kuchyň vypadá velmi dobře. Je možné, že tady uděláme vývařovnu pro domov seniorů. Ta stávající už nevyhovuje a musíme do ní dát nějakých 30 milionů. Tady by to mohlo být i o polovinu méně," uvedl třeba náměstek primátorky Jindřich Tauber. Ovšem nic takového se za rok a půl zatím neuskutečnilo.

Jisté tak jenom je, že na území, kde dříve stávalo vojenské sportoviště, bude stát nový úřad práce.

"Už byl vybrán projektant, problém nebude ani v penězích. Sehnali jsme prostředky z Evropské unie," uvedl šéf pardubického úřadu práce a zastupitel za ODS Petr Klimpl.

Ovšem to je jen malá část problému. Pokud se nakonec Pardubice k areálu z 30. let minulého století skutečně dostanou, budou nejspíše shánět soukromého investora, který by postavil na Višňovce něco smysluplného.

"Vždyť to je město ve městě, tady máme obrovské možnosti," říká náměstek primátorky Jindřich Tauber.

"Území je dobře využitelné. Je to krásná lokalita. Těžko se ale najde developer, který by areál koupil celý, spíš se bude prodávat po částech," doplnil Koláček.

Přitom radní už mají na starost několik brownfieldů, se kterými si nevědí rady. Jedná se například o část kasáren na Hůrkách nebo areál bývalé Tesly u nemocnice.

"Neměli jsme si Teslu brát. Ročně za ni platíme milion až milion a půl. Nový posudek odhaduje demolici objektů na 20 milionů," dodal Koláček.