Ředitel Tomáš Gottvald v pardubické nemocnici vedl odboráře. Teď vidí, že platy rostly neúměrně.

Ředitel Tomáš Gottvald v pardubické nemocnici vedl odboráře. Teď vidí, že platy rostly neúměrně. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Pardubická nemocnice volá o pomoc, potápí ji stomilionová ztráta

  • 9
Nedávno zvolený ředitel pardubické nemocnice Tomáš Gottvald dostal na krk pořádný balvan. Ztráta krajského zařízení loni dosáhla téměř sta milionů korun, což je skoro polovina základního jmění akciové společnosti. Kraj tak musí nemocnici rychle vypomoci majetkem, nebo penězi.

Nemocnice začala šetřit, patrně sníží počty lůžek na některých odděleních, kromě řešení havárií pozastaví investice, kvůli úsporám možná někteří lidé přijdou i o práci.

"Musíme nastavit ekonomické parametry tak, abychom drželi náklady v přiměřené výši. Nevylučuji, že se počet zaměstnanců sníží, ale nejde to udělat od stolu, teď probíhá analýza," uvedl Gottvald, který nastoupil do funkce v únoru. Předtím vedl v nemocnici odbory a organizoval akci nespokojených lékařů Děkujeme, odcházíme.

Zdálky pardubická nemocnice v posledních dvou letech připomínala malý ekonomický zázrak. Od pojišťoven nedostávala víc peněz, ale péče fungovala jako dříve nebo i lépe, platy rychlým tempem stoupaly nahoru a nemocnice si mohla dovolit i velké investice do nových přístrojů.

Po odchodu bývalého ředitele Josefa Šimurdy bublina splaskla. Ukázalo se, že nemocnice si žila nad poměry. Krajští politici jsou nyní v situaci, kdy jim nezbývá nic jiného, než dát nemocnici peníze nebo vložit do společnosti majetek, patrně budovy. Jinak bude zle.

Věřitelé mohou podat návrh na konkurz

Ztráta společnosti se totiž blíží polovině základního kapitálu společnosti. V takové chvíli vedení firmy podle zákona musí získat další prostředky, nebo navrhnout zrušení společnosti. "Musíme s tím něco udělat. Jinak nám hrozí nepříjemnosti ze strany věřitelů, pokud by chtěli podat návrh na konkurz," řekla radní Pardubického kraje Markéta Tauberová.

Vedení nemocnice spoléhá na pomoc kraje. "Úsporná opatření, racionalizace provozu budou nést ovoce spíše až v posledním čtvrtletí, tuto situaci ale musíme vyřešit nyní a co nejrychleji," řekl Gottvald.

Pacienti se nemusejí bát, že by nemocnice zkrachovala. Je to nesmysl a pro krajské politiky by to znamenalo harakiri. Jenže i když kraj nemocnici pomůže, pokud se její hospodaření dramaticky nezmění, stejný problém mohou politici řešit za rok znovu.

Nárůst mezd chce ředitel zastavit

Důvodů špatné situace je víc. Ředitel Tomáš Gottvald jako první jmenuje špatné hospodaření, některá oddělení nebyla naplněná a jejich provoz stál zbytečně peněz. Slibuje, že se to změní.

Bývalý odborář přiznává, že nemocnice zvedala mzdy, i když na to neměla. "V posledních dvou letech došlo k velkému nárůstu mzdových nákladů, to musíme zastavit," řekl Gottvald.

Další důvod? Mohl by jím být nákup špičkového diagnostického zařízení, za což nemocnici kritizoval i premiér Petr Nečas.

"Jestliže už je Pardubicích k dispozici další magnetická rezonance a další počítačový tomograf, nemluvě o tom, že je jen dvacet kilometrů daleko další špičková nemocnice v Hradci Králové, tak se táži, zdali zbytečně neinvestujeme 100 milionů korun do zařízení, která nejsou nezbytná," řekl nedávno Nečas.

Bývalý ředitel Šimurda tvrdil, že se investice nemocnici bez problémů vrátí. Jak to dopadlo? "K tomu se nebudu vyjadřovat," uvedl Gottvald.