Magnetická rezonance. (ilustrační snímek)

Magnetická rezonance. (ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Pardubická nemocnice nakoupila drahé přístroje, nemá ale pacienty

  • 7
Na vyšetření na magnetické rezonanci se před rokem čekalo v Pardubicích dva či tři měsíce. Teď to mají pacienti skoro na počkání. Ovšem nemocnice se po krk zadlužila. Kvůli soupeření se soukromníkem totiž nakoupila další přístroje, které ale nejsou plně využité.

Pardubice předběhly Bulovku, která má jediný přístroj, hradeckou fakultní nemocnici, kde se čeká tři týdny, i nadstandardní Vojenskou nemocnici ve Střešovicích.

V Pardubicích fungují díky loňskému nákupu tři nové počítačové tomografy a stejný počet magnetických rezonancí. Podle odborníků je to zbytečné plýtvání.

Za nesmyslným hromaděním špičkových přístrojů stojí otevřená válka mezi soukromou firmou Multiscan a krajskou nemocnicí. Když majitel Multiscanu Sotirios Zavalianis získal dotaci z Unie a zakoupil jednu rezonanci a počítačový tomograf, krajští politici se s tím nesmířili a vyfoukli mu pacienty tím, že nemocnice si ze svého za 100 milionů koupila konkurenční zařízení.

"Doufám, že tímto se nemocnice odstřihne od soukromých firem," řekl při otvírání opravené nemocniční radiodiagnostiky hejtman Radko Martínek. Zavalianis je roztrpčen. "Krajským politikům stálo za to, aby vzali 100 milionů korun a poškodili kapitalistu. Ale v třídním boji nehrají peníze roli," řekl Zavalianis, jehož přístroje teď jedou na půl plynu.

Peníze teď nemocnice může dávat jen na řešení havárií

Pacienti si na první pohled nemohou stěžovat. Tak krátké čekací doby na vyšetření se jen tak nevidí. Ovšem je tu i druhý úhel pohledu. Pardubická nemocnice je bez peněz, nemá prostředky na opravu nejzákladnějších věcí, k nimž patří třeba sterilizace nebo infekční či plicní oddělení.

"Peníze nyní můžeme dávat pouze na řešení havárií," připustil ředitel Pardubické krajské nemocnice Tomáš Gottvald. Nemocnice vykázala loni ztráty ve výši 100 milionů korun. Bude ji muset zachraňovat její majitel, Pardubický kraj, zvýšením základního kapitálu. Jinak by největší krajské firmě hrozil konkurz.

I premiér Petr Nečas kritizoval nemocnici za zbytečný nákup. "Táži se, zdali zbytečně neinvestujeme 100 milionů korun do zařízení, která nejsou nezbytná," řekl před časem. Ovšem vedení Pardubického kraje pod taktovkou sociálních demokratů tvrdí, že nákup přístrojů byl pro nemocnici důležitý.

"Magnetická rezonance a celá radiodiagnostika jsou srdcem nemocnice a my potřebujeme, aby byly v jejím majetku, aby nemocnici přinášely zisk. Z toho pak mohou být placeny provozy, které nevydělávají, jako například LDN a plicní či infekční oddělení," řekla krajská radní Markéta Tauberová.

A zdravotní pojišťovny všechno platí...

Výsledkem přetahované je, že nové přístroje nejedou naplno. Magnetická rezonance na onkologii je využívána jen pro léčbu nádorových onemocnění. Nemocniční rezonanci využívá pro své pacienty nemocnice a rezonance na poliklinice, která patří Multiscanu, zase přijímá pacienty například obvodních lékařů nebo specialistů.

"V Pardubicích proplácíme výkony za dvě rezonance. A to za výkony, které provádějí lékaři na magnetické rezonanci na onkologii i v pardubické nemocnici. Ta si dala požadavek na proplácení úkonů v roce 2009 a vedení z Prahy jí povolilo proplácení," řekl ředitel pardubické pobočky VZP Michal Provazník.

Druhý přístroj Multiscanu, který funguje na poliklinice, pojišťovna neproplácí a jede ve zkušebním režimu. "V nasmlouvání nevidím problém," řekl Zavalianis. Jenže radní Tauberová je jiného názoru. Podle ní si nemocnice obtížně nasmlouvávala s pojišťovnou už proplácení úkonů na nemocniční rezonanci.

Celkový počet drahých magnetických rezonancí uzavírá Orlickoústecká nemocnice, která si přístroj za 34 milionů korun pořídila v říjnu 2009. A nošení dříví do lesa platí i v případě počítačových tomografů. Ty má jak pardubická nemocnice, tak Multiscan.