V pardubické nemocnici posílají rentgenové snímky po síti. Ilustrační foto.

V pardubické nemocnici posílají rentgenové snímky po síti. Ilustrační foto. | foto: iDNES.cz

Pacienti už nemusí chodit mezi pavilony s rentgenovými snímky v ruce

  • 1
Pardubická nemocnice, která si dělá ambice být suverénním lídrem mezi pěti krajskými nemocnicemi, se jako poslední dočkala takzvané digitalizace rentgenu. Znamená to, že pacienti už nemusí chodit mezi pavilony s rentgenovými snímky v ruce.

„Předpokládáme, a zkušební provoz nám to potvrzuje, že se nebudou v čekárnách prakticky tvořit fronty pacientů čekajících na osnímkování,“ uvedl mluvčí Nemocnice Pardubického kraje Pavel Kožený. Akce si vyžádala více než padesát milionů korun, za něž si nemocnice nakoupila sérii rentgenových přístrojů pro radiodiagnostické pracoviště.

„Chybějící digitalizace tohoto pracoviště byla posledním velkým handicapem pardubické nemocnice. Nyní se už posune tam, kde by svým významem a velikostí měla být,“ řekl generální ředitel Tomáš Gottvald.

Pro lékaře a radiologické asistenty radiodiagnostického oddělení se zcela změnil způsob práce. Filmový provoz byl úplně ukončen, snímek je nyní odeslán počítačovou sítí. Doktor jej hodnotí na monitoru svého počítače.

„Lékař má snímek k dispozici v počítači dokonce dříve, než se nemocný vrátí z radiodiagnostického oddělení. Pokud je pacient odeslán od lékařů mimo pardubickou nemocnici, je možné mu místo filmu vypálit CD s jeho rentgenovým snímkem,“ vysvětlil Kožený.

Vyšetření se pro pacienty výrazně zkrátí

Další změnou, kterou přinesla obnova rentgenových přístrojů, je snížení radiační zátěže. Nová zařízení jsou šetrnější.

„Díky tomu, že není potřeba vyvolávat film a čekat na kontrolu správnosti expozice, jedno vyšetření se odhadem zkrátilo na čtvrtinu původního času, zhruba o sedm až osm minut,“ sdělil Kožený.

Léta zanedbávaná krajská nemocnice se až letos dočkala viditelného posunu k lepšímu - alespoň pokud jde o komfort pacientů a vybavení. Nemocnice letos dokončila a otevřela nový multioborový pavilon, kam přesunula oddělení z budov, které dělaly ostudu.

Zároveň zmizely všudypřítomné ošuntělé pavilony s opadanou omítkou a vysloužilé dveře i okna z pardubické nemocnice. Devět pavilonů má barevné fasády, nová plastová okna a vstupní dveře se otevírají automaticky. Za zateplení budov Pardubický kraj s přispěním Unie zaplatil 43,5 milionu korun.

V čem je nyní největší problém, možná naznačil další krok krajských politiků, kteří vyhlásili nový program nazvaný Přátelská nemocnice.

„Byl bych rád, kdyby byl tento program pro všechny čtyři tisíce zaměstnanců stimulační, aby se v něm našli a aby byla slušnost ještě automatičtější, než je dneska. Jak na straně zdravotníků, tak pacientů či návštěvníků,“ řekl náměstek hejtmana zodpovědný za zdravotnictví Roman Línek.