Pardubice přivítaly sochu Jana Kašpara. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Pardubice oficiálně přivítaly bronzového Jana Kašpara na třídě Míru

  • 3
V pondělí odpoledne byla slavnostně přivítána a natrvalo nasvícena socha prvního českého letce Jana Kašpara, která se už mezi svátky objevila na pardubické třídě Míru. Autor ji tehdy musel narychlo instalovat kvůli blížícím se mrazům.

„Město Pardubice konečně splácí svůj dluh velkému rodákovi, inženýrovi Janu Kašparovi, prvnímu českému aviatikovi. Mám velkou radost z krásného uměleckého díla a jistě nejsem sám soudě podle reakcí občanů. Dílo může výchovným způsobem oslovit mladou generaci, což původně navrhovaný sloup nikdy nemohl naplnit. Stačí se jen z tohoto místa rozhlédnout k Zelené bráně a vidíme přímo les sloupů, v nichž by ten Kašparův úplně zanikl,“ řekl před slavnostním přípitkem předseda společnosti Jana Kašpara historik Jiří Kotyk.

Autor sochy Jana Kašpara František Bálek měl těsně po Vánocích z nástupu pravé zimy. Jak se později ukázalo, byl oprávněný. Kvůli tomu umělec instaloval s předstihem 28. prosince své bronzové dílo na pardubické třídě Míru. Bez oficialit, slavnostního odhalování či projevu politiků.

„V mraze by nešlo sochu připevnit, netuhlo by lepidlo. Sníh by byl samozřejmě taky problém,“ hlásil už dopředu Bálek.

Proto politici z radnice naplánovali slávu až na toto pondělí.

„Pardubice mohou splatit svůj dluh vůči památce svého významného rodáka. Pomník je důstojnou poctou celoživotnímu úsilí muže, který tolik znamenal pro české letectví a z Pardubic učinil kolébku létání,“ uvedl primátor Martin Charvát.

Socha stojí na místě bývalého hotelu Veselka, v jehož dvoře Kašpar sestavoval své první stroje. Během několika málo dnů si lehce nadživotní podobizna získala své příznivce a její fotografie zaplavily sociální sítě.

„Je to styl kontaktní sochy, kterou známe z mnoha evropských měst - sochy, se kterou lidé pózují, fotografují se. Jan Kašpar byl moderní a velmi společenský člověk a troufám si říct, že podobný styl prezentace českého letectví by přivítal,“ řekl předseda Společnosti Jana Kašpara Jiří Kotyk s tím, že před sochou je v dlažbě časová osa s milníky aviatikova života.

Po Kašparově soše bude následovat Pernerova

Slavnosti se zúčastnila řada hostů včetně praneteře Jana Kašpara Evy Perrové. „Doufám, že se toto místo stane místem setkávání schopností lidí v minulostí i úspěchů a projektů budoucnosti,“ řekla Kašparova příbuzná.

Nové nasvícení prospívá nejen vlastní plastice, ale i další součásti památníku, kterou je časová osa připomínající významné milníky v životě Jana Kašpara, jenž skončil svůj život právě před 90 lety v březnu 1927. K tomuto výročí připraví Společnost Jana Kašpara pietní setkání u jeho pardubické opravené hrobky.

„Věřím, že zanedlouho podobně uvítáme v oblasti před nádražím sochu velkého železničního projektanta inženýra Jana Pernera, dílo akademického sochaře Jaroslava Brože. Pardubice tak po dlouhé odmlce získají dvě nová a kvalitní umělecká díla. Dovolte mi pak, abych do budoucna doporučil vytvořit při Útvaru hlavního architekta pracovní skupinu, jež by navrhla vznik dalších uměleckých děl, jež by důstojně ozdobila město, jež máme tak rádi,“ řekl před přibližně dvěma stovkami účastníků pondělní slavnosti Jiří Kotyk.

,