Růžová kola už zavedli například v Praze,v Olomouci nebo v Brně.

Růžová kola už zavedli například v Praze,v Olomouci nebo v Brně. | foto: Rekola

Růžová kola začnou lidé v pardubických ulicích sdílet v srpnu

  • 5
Bude to trvat jen pár týdnů a v pardubických ulicích si bude možné půjčit růžové kolo, dojet na druhý konec města a tam ho odložit. A druhý den si půjčit jiné třeba na druhém konci města.

Projekt sdílení kol měl podle pardubického radního Jana Němce odstartovat už v červenci, nakonec se ale kola do ulic rozjedou až v srpnu. Nejprve se totiž musí natřít na netypickou růžovou barvu, která má posloužit k rychlejšímu odhalení jejich případného odcizení.

„Doposud proběhl jeden workshop, kde jsme s pomocí asi 14 dobrovolníků nabarvili 12 kol. Při spuštění akce bychom jich chtěli mít nejméně 20,“ uvedla koordinátorka projektu Rekola Pardubice Petra Dufková.

Další workshop se bude podle jejích slov konat v pardubickém vozovém parku v Husově ulici 27. července a pomoci s prací může přijít kdokoliv.

„Doufáme, že až bude systém plně zaběhnutý, bude se v ulicích pohybovat alespoň na tři desítky růžových kol. Ta budou rozmístěná na několika místech a zamčená ve speciálních stojanech s kódovými zámky. K jejich otevření poslouží buď SMS, nebo aplikace, která prozradí kód zámku,“ uvedl Němec.

Zájemce se tudíž musí nejprve zaregistrovat na internetu, kde za měsíční poplatek 200 nebo roční 1 000 korun dostane oprávnění kola používat. Na původní místa je pak budou rozvážet zájemci při sociální hře.

Pardubice, které začaly budovat síť cyklostezek a cyklopruhů už na počátku 90. let, jsou známé jako město cyklistů. To potvrzují i závěry výzkumu dopravního chování.

Z nich vyplývá, že Pardubičtí vlastní dokonce dvakrát více kol než osobních automobilů a na sedlo nasedají v průměru při každé páté cestě.

V Litomyšli půjčí kolo zadarmo

Krajské město není jediné, kde se snaží vyjít vstříc zájemcům o cyklistiku. Kdo má zájem si projet Litomyšl na elegantním kole, může. A pokud to stihne během půl hodiny, nezaplatí za to dokonce ani korunu.

Kola jsou sice jenom dvě, ale místním i návštěvníkům podle slov Evy Žáčkové z Evropského školícího centra Litomyšl prý bohatě stačí.

„Kola mecenáši věnovali pro účely festivalu Smetanova Litomyšl, půjčovat si je ale lidé mohou po celou dobu lázeňské sezóny. Ta začala v dubnu a už od jejího začátku je o kola zájem. Nejvíce si je půjčují ti, kdo se vydávají na krátké projížďky městem. První půl hodina je totiž nestojí ani korunu,“ uvedla Žáčková.