Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Pardubice bojují proti žebrání a popíjení na ulici. A mění pohyb psů

  • 2
Vyhláška Pardubic už dlouho zakazuje žebrání peněz a popíjení na mnoha místech v centru města. Nyní se však zákazy rozšiřují i na jinak klidná sídliště Dukla a Višňovka. Podle zástupců radnice se tam situace s lidmi bez domova vyhrotila.

Od minulého týdne si lidé z Pardubic musí dávat větší pozor na své chování na dvacetitisícovém sídlišti Dukla nebo v Tyršových sadech.

Vyhláška města tam zakazuje možnost pít alkohol na veřejnosti a také omezuje pohyb psů. V neposlední řadě se radní rozhodli postihovat žebrání na zmíněných místech.

„Pardubice novelizovaly vyhlášku o veřejném pořádku. Jednou z novinek v ní zakotvených je zákaz žebrání i konzumace alkoholu na některých veřejných prostranstvích v sídlištích Dukla a Višňovka a jejich blízkém okolí, například u nákupního centra v ulici S. K. Neumanna,“ uvedla tisková mluvčí magistrátu Nataša Hradní.

Podle jejího vyjádření by se mohlo zdát, že situace především na Dukle je poměrně dramatická. V poslední době prý přibylo hlavně případů žebrání peněz ze strany lidí bez domova. Zákaz žebrání se přitom dosud v Pardubicích vztahoval pouze na střed města. Zástupci pátého městského obvodu však navrhli jeho rozšíření i na své území.

„Často tam skupinky místních obyvatel vymáhají na ulici peníze na kolemjdoucích, zejména seniorech. Situace došla tak daleko, že i rodiče školáků, zejména ze ZŠ Gorkého, řeší, kudy mají jejich děti chodit do školy, aby se nemusely s těmito skupinami setkávat. Podobné důvody vedly obvod i k zákazu konzumace alkoholu na veřejných prostranstvích,“ uvedla Hradní.

Podle šéfa pardubické městské policie Rostislava Hübla se však zase tak nic výjimečného na Dukle neděje. Na druhou stranu i on připouští, že vyhláška má smysl.

„Nemáme zprávy o tom, že by se na Dukle začalo nějak masově žebrat. Problémy jsou možná občas u nákupních center. Jinak ale vyhlášku vítáme. Přece jen je v oblasti dost zařízení pro sociálně slabé, takže obdobné problémy se tam mohou skutečně vyskytovat,“ uvedl šéf pardubických strážníků Hübl.

Podobný názor má i místostarosta pátého městského obvodu Jaroslav Kňava, který prý situaci dlouhodobě sleduje.

„Všechny bezdomovce v našem obvodu znám a musím říct, že s nimi nejsou žádné větší potíže. Občas někomu možná řeknou o drobák, ale není to nic strašného. Horší to je z vykradači popelnic, kteří dělají u kontejnerů neskutečný nepořádek,“ řekl Jaroslav Kňava.

Vyhláška omezuje i pohyb psů v parcích a na hřištích

Vyhláška o veřejném pořádku také nově upravuje pohyb psů ve městě. Změny se týkají zejména nově zrekonstruovaných Tyršových sadů, parku Na Špici a dukelského lesíka. V celých Tyršových sadech platí zákaz volného pobíhání psů, kterým je mimo to zcela zapovězen vstup do tzv. Relax parku.

Podobná pravidla platí v parku Na Špici, i zde je nutné mít psa pouze na vodítku a nevodit jej na hřiště či sportoviště. „V Lesoparku Dukla, v jehož části bylo možno před rekonstrukcí nechat psy volně pobíhat, je nyní volné venčení také zakázáno. Tyto i několik dalších drobnějších změn spíše technického charakteru jsou promítnuty do map, které jsou součástí nové vyhlášky,“ doplnila Nataša Hradní z tiskového úseku pardubického magistrátu.

Novela vyhlášky vedle příloh vymezujících dětská hřiště a sportoviště, na nichž platí zákaz vstupu psů, stanovuje prostory pro volné pobíhání psů ve městě. Obsahuje také přílohy vymezující plochy veřejné zeleně, na kterých se zakazuje jízda a stání motorových vozidel, plochy dětských hřišť a sportovišť se zákazem kouření, plochy veřejných prostranství se zákazem konzumace alkoholu i žebrání.

„V neposlední řadě obsahuje také přílohu vymezující území městského obvodu I, na němž je zakázáno užívání a provozování zábavní pyrotechniky,“ dodala Hradní.