Vítězný návrh stadionu na Dukle.

Vítězný návrh stadionu na Dukle. | foto: Studie: Město Pardubice

Nové haly, sály, tělocvična. Pardubice budou mít skvělé sportoviště

  • 1
Atletická hala s dvěstěmetrovým oválem a kapacitou hlediště minimálně pět set míst, multifunkční sportovní hala pro více než dva a půl tisíce diváků či gymnastická tělocvična. To vše a mnohem více by v následujících letech mělo vyrůst v dnes zdevastovaném sportovním areálu na pardubické Dukle.

Autoři vítězného návrhu na přestavbu pardubického atletického stadionu François Lepeytre a Gaël Brulé dostali od radních odměnu. Právem. Jejich vize jsou smělé, a pokud se povede alespoň jejich část naplnit, Pardubice se budou pyšnit skvělým sportovištěm.

„Mezi Pardubicemi a sportem je velmi blízký vztah. Projekt je navržený s ambicí povýšit Duklu sportovní na úroveň národní důležitosti,“ uvedli architekti François Lepeytre a Gaël Brulé.

Jejich plán začíná začleněním širšího náměstíčka vedoucího k hlavnímu vchodu do areálu. Velkorysý prostor dodává území nový, moderní a dynamický vzhled.

„Celý areál je odstřihnutý od ruchu města. Jeho hranice jsou začleněny do okolního urbánního prostoru. Celkové uspořádání je rozvrženo kolem velké vstupní haly,“ uvedli Francouzi.

Nejvíce se změní atletický stadion

Nejvíce viditelnou změnou na Dukle bude opravený atletický stadion. Lehký, dřevěný a oblý objekt by měl podle plánů autorů přenášet dynamiku sportování na celou čtvrť.

„Jeho tvar umožňuje bezproblémové začlenění do okolí a současně skýtá výhled z různých úhlů na vnější sportoviště. Koncepci provází duch jednoduchosti a ohleduplnosti k životnímu prostředí. Moderní komplex je postaven z materiálů šetrných k životnímu prostředí,“ popisují projekt autoři François Lepeytre a Gaël Brulé.

Právě oni se nejlépe popasovali se zadáním mezinárodní soutěže, na kterém projektový tým, společně se sportovními kluby a veřejností, pracoval od roku 2014.

V cílovém stavu by v areálu měla být vybudována také atletická hala s dvěstěmetrovým oválem a kapacitou hlediště minimálně pět set míst, multifunkční sportovní hala pro více než dva a půl tisíce diváků, gymnastická tělocvična, sály pro úpolové sporty, posilovna a vnitřní běžecký okruh.

Nafukovací hala by pak měla být přestavěna na halu pro míčové sporty a chybět by v areálu nemělo ani nové zázemí pro venkovní atletické hřiště.

Prvním krokem je výstavba kryté atletické haly

Kromě požadavků, co všechno by měl areál svým uživatelům nabídnout, byla další podmínkou návrhů fázovatelnost výstavby.

„Vítězný návrh si nejlépe poradil se zadáním, a to nejen z pohledu potřebné etapizace budování moderního sportovního areálu plnícího parametry národního centra, ale i z pohledu provozního. Prvním krokem je výstavba kryté atletické haly a potřebného zázemí,“ řekl náměstek primátora Jakub Rychtecký.

Radní si uvědomují, že není možné všechna navržená sportoviště postavit v průběhu deseti či patnácti let. Vzhledem k velikosti areálu se ale rozhodli navrhnout prostřednictvím soutěže jeho budoucí podobu a zafixovat jednotlivé objekty na svých místech a jednotlivé dílky tohoto „puzzle“ budovat postupně.

„Bude pak vždy na aktuální shodě politické, sportovní i laické veřejnosti, která etapa dostane v určitém období prioritu,“ říká manažer projektu Miroslav Janovský.

Pardubice budou nyní jednat s vítěznou firmou o uzavření smlouvy o dílo. Cílem je zahájit projekční práce na začátku příštího roku. Výstupem by mělo být zpracování dokumentace pro územní rozhodnutí pro celý areál a všech stupňů projektové dokumentace pro první etapu, tedy atletickou halu s nezbytným zázemím.