Takto bude vypadat socha prvního českého letce Jana Kašpara v nadživotní velikosti, kterou postaví Pardubice k 90. výročí jeho úmrtí na třídě Míru.

Takto bude vypadat socha prvního českého letce Jana Kašpara v nadživotní velikosti, kterou postaví Pardubice k 90. výročí jeho úmrtí na třídě Míru. | foto: František Bálek, Lukáš Obršál, Dagmar Bodláková, Tomáš Kačerovský

Zastupitelé Pardubic odsouhlasili bronzovou figuru Kašpara s vrtulí

  • 10
Chystá se stavba, která ovlivní vzhled Pardubic. Zastupitelé schválili pořízení sochy letce Jana Kašpara za dva miliony. Bronzové dílo bude stát před věžákem Magnum na třídě Míru. Hotovo by mohlo být už do roka.

Přesně za jedenáct měsíců si budou Pardubice připomínat devadesát let od úmrtí prvního českého letce Jana Kašpara.

A podle všeho bude mít akce o dost slavnostnější průběh než obvykle. Ve zhruba stejnou dobu by totiž mohla být dokončena socha průkopníka české aviatiky.

„Bylo by ideální, kdybychom to všechno stihli právě do 2. března 2017, kdy si budeme připomínat významné datum spojené s Kašparem,“ uvedl zastupitel Miroslav Rubeš, který pořízení sochy dlouho prosazoval.

Ve čtvrtek odpoledne slavil úspěch. Nakonec pro stavbu sochy zvedlo ruku 33 zastupitelů, tedy jasná většina. Ovšem i tak politici vedli dlouhou debatu. Jejím jádrem bylo především to, že návrh týmu kolem Františka Bálka skončil v soutěži vypsané městem až na druhém místě. „Myslím, že bychom měli ctít ducha fair-play, a vítězem byl někdo jiný,“ řekl Karel Haas z ODS.

„Figurální socha patří spíše do Hradce Králové“

Porota odborníků totiž před třemi roky jako nejlepší vybrala návrh od Petra Pinkase. Tomu jako maják dominoval nerezový sloup - stožár převyšující okolní budovy. Na něm měl být umístěn červenobílý větrný rukáv a svítilna. Celková výška památníku měla být 37 metrů. Nakonec však nové vedení města vsadilo na spíše konzervativnější sochu v podobě klasické figury.

„Myslím, že figurální socha patří spíše do Hradce Králové, kde jsou tradičně více konzervativní. Pardubice byly vždy brané jako dynamické město plné vynalézavých lidí, a tak se mi rukáv líbil více,“ uvedl zastupitel za TOP 09 Libor Slezák, který však nakonec sochu také podpořil.

Bronzová figura Jana Kašpara, která bude stát nedaleko místa, kde aviatik žil, bude v nadživotní velikosti. Postava bude v ruce držet vrtuli letadla Blériot a celé dílo bude na dlažbě doplňovat svítící osa s daty letcova života. „Líbí se mi, že to bude dobře doplňovat plánovanou sochu Jana Pernera, která má stát u nádraží,“ doplnil Slezák.

Nakonec pro návrh zvedli ruce i zastupitelé a zároveň architekti Jaroslav Menšík a Milan Košař, a to i přesto, že původně na první místo nominovali také sloup s rukávem.

„Zvednu ruku pro klasickou sochu, a to hlavně kvůli tomu, aby se konečně něco skutečně postavilo. Nejhorší by totiž bylo, kdyby žádná socha nevznikla,“ uvedl Košař.

Politici tak nakonec dali za pravdu i samotným lidem. Ti se totiž v anketě na serveru iDNES.cz také postavili za klasické dílo. Pro aviatika s vrtulí hlasovalo 1 553 lidí, zatímco rukáv podpořilo 1 509. Další návrhy dostaly násobně méně hlasů.

Pro sochu mluví i to, že původně první Pinkasův návrh po opravě třídy Míru už ani technicky nelze postavit. I u instalace menšího díla měli někteří politici strach o to, zda se může do čerstvě opravené ulice opět kopat. „Mám obavu, aby nám Unie nesebrala dotace, které nám na opravu dala,“ uvedl Karel Haas.

S tím však prý žádný problém podle náměstkyně primátora Heleny Dvořáčkové nebude. „Část třídy Míru byla z financování z dotací vyjmuta, takže na místě u Magna můžeme bez problémů stavět,“ uvedla Dvořáčková.

Nicméně do debaty se nakonec zapojili téměř všichni přítomní politici a místy byly jejich výstupy velmi emotivní. „Šťastná společnost, která řeší tyto problémy,“ zhodnotil výstižně situaci v sále Slezák.