Sídliště Závodu Míru. Foto: Michal Klíma, MAFRA

Sídliště Závodu Míru. Foto: Michal Klíma, MAFRA | foto: MAFRA

Pardubické sídliště Závodu míru se dočká postupné renovace za 150 milionů

  • 2
Pardubičtí politici se už třikrát snažili sehnat dotaci na generální opravu sídliště Závodu míru. Nyní věří, že konečně uspějí a okolí paneláků u Labe během deseti let zvelebí. Odhadovaná cena je 150 milionů korun.

Obyvatelé pardubického sídliště pojmenovaného podle kdysi slavného cyklistického závodu se mohou cítit poškození. A zcela právem.

Okolí jejich obydlí se totiž může „pochlubit“ tím, že je posledním pardubickým sídlištěm, které se v posledních letech nijak zásadně nerenovovalo. „Nejvíce potřebují opravit boční silnice i asfalt na parkovištích. Také chodníky nejsou nic moc,“ říká Gabriela Gutwirthová, která bydlí na sídlišti třináct let.

Pravda je, že zatímco lidé z Dukly, Karloviny či Polabin se už v minulých letech dočkali velkých investic do oprav chodníků, stezek, hřišť nebo sportovišť, obyvatelé panelového sídliště Závodu míru si mohou připadat jako chudí příbuzní.

„Už je to přibližně 35 let od dokončení sídliště a veřejné prostory se dosud nerevitalizovaly. Na sídlišti žije 2 000 až 2 500 lidí,“ řekl starosta prvního městského obvodu Jaroslav Menšík.

Právě on se už několik roků snaží získat dotace na celkovou opravu jinak pěkného sídliště na břehu Labe. Město tak letos znovu zažádá o dotaci, již třikrát ovšem s žádostí neuspělo.

„Je to náročné sousto. První dokumentace je předaná ministerstvu pro místní rozvoj, někdy v květnu nebo červnu se dozvíme, zda dotace bude,“ uvedl starosta Menšík s tím, že by se rekonstrukce měla rozdělit hned na několik etap, které se budou konat v následujících deseti letech. „Počítáme s cenou zhruba 150 milionů,“ dodal politik zvolený za hnutí ANO.

Panelové sídliště Závodu míru se stavělo v 70. letech minulého století. Původně měly věžové domy stát i v místě bývalé továrny Prokop a u nábřeží také mělo vzniknout velké náměstí Budovatelů. Nakonec se uskutečnila jen část velkolepého projektu a panelová výstavba se přesunula na Karlovinu.

Má vyrůst i lávka do Polabin

S renovací vnitrobloků se má začít u tréninkové plochy BMX. Opraveny budou chodníky, silnice, doplní se lavičky, zahradníci ošetří zeleň a další vysází. Náklady na počáteční etapu se odhadují na 13 milionů, čtyři miliony by měl zaplatit obvod, stejnou částku dotace a zbývající náklady město.

Jak jsou na tom největší pardubická sídliště

Dukla a Višňovka
Žádná jiná pardubická čtvrť se v poslední době nezměnila tak, jako Dukla a Višňovka. Díky dotacím se šedivé komunistické sídliště, stavěné v padesátých letech, vybarvilo v příjemné místo pro život.

Polabiny
Stavělo se pod dohledem hlavního architekta Miloše Návesníka od roku 1960. Dokončeno bylo v 80. letech. Pod dohledem starosty Jiřího Srbka tam vyrostlo mnoho hřišt, cyklostezek, upravila se zeleň, většina domů je opravená.

Dubina
Sídliště rostlo v 70. a 80. letech. Dlouhé roky platilo za nejvíce zanedbané, ale už tomu tak není. Značná část je obnovená, momentálně ho trápí nedostatek míst pro auta.

„Na Závodu míru je poměrně příjemné bydlení, je tam hodně vzrostlé zeleně. Společenství vlastníků postupně domy zateplují,“ řekl Menšík.

Město paralelně připravuje stavbu lávky, která spojí sídliště Závodu míru s Polabinami. Stavět by ji mělo za evropské dotace. Projekt je ve fázi územního rozhodnutí. „Lávku uvítají maminky s dětmi, nebudou muset chodit po hlavních mostech, kde jezdí cyklisté a je tam dost aut. Bude to komfortní propojení pro pěší i cyklisty,“ dodal Menšík.

Ještě dříve se musí lidé ze sídliště ale připravit na jinou stavbu v jejich blízkosti. Radní by totiž chtěli ještě v první polovině roku spustit opravu okolí vlakového nádraží. „Když vše dobře půjde, mohli bychom začít stavět zhruba v pololetí,“ uvedl primátor Martin Charvát.

,