Pardubická třída Míru čeká na opravu už několik let.

Pardubická třída Míru čeká na opravu už několik let. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Pardubice nečerpají peníze EU, kritizuje ODS. Váznou ale její projekty

  • 3
Opoziční ODS se pustila do kritiky pardubické radnice za to, že se jí nedaří čerpat evropské dotace na dokončení důležitých staveb a oprav města. Podle strany už vedení města zcela rezignovalo na jakýkoliv další rozvoj. Sama však nevládla o nic lépe.

"Řada projektů je ohrožená. Tyršovy sady, park Na Špici, snad také třída Míru, i tam jsou problémy. Je to velmi vypjaté," uvedl Petr Klimpl, zastupitel za ODS.

Co se staví za veřejné peníze v Hradci Králové

Současné vedení města už má za sebou nebo zahajuje v tomto volebním období několik akcí:

Přestavba knihovny Vertex
V březnu se čtenářům otevřela nová moderní knihovna za 200 milionů od architekta Davida Vávry.

Hřiště Bavlna
Loni se za 110 milionů během roku a půl změnilo na multifunkční sportovní areál.

Revitalizace Benešovy třídy
Ta má letos z městského rozpočtu spolknout přes 170 milionů korun, což je nejvyšší položka rozpočtu na rok 2013.

Rekonstrukce Šimkových sadů
Tady cena klesla na 46 milionů korun z projektovaných 78 milionů.

Dalšími významnými stavbami jsou oprava náměstí 28. října, hřišť Slavia a Farářství a stavba křižovatky Koruna.

Městu se skutečně nedaří využít jakékoli dotace. Současné vedení nemá za sebou jediný úspěšně dokončený projekt, pomineme-li nový plavecký areál.

Ten však byl takřka hotový už v době, když žezlo na radnici přebírala po ODS koalice Sdružení pro Pardubice, ČSSD, Pardubáci a TOP 09. Navíc se bazén nakonec musel zcela obejít bez evropských dotací.

Současné vedení města však poukazuje na to, že v "dotažení" projektů je mnohem úspěšnější, než tomu bylo za vlády ODS, byť žádný z nich není u konce.

"Nechápu, proč zmiňují právě třídu Míru. My už připravujeme výběrové řízení, takhle daleko to oni nedotáhli za osm let," řekl náměstek primátorky Jindřich Tauber.

Podle jeho kolegy Michala Koláčka město na čerpání dotací nerezignovalo. "To jsou jenom opoziční řeči. Sice jsme ještě žádné dotace nečerpali, ale nerezignovali jsme," řekl Koláček.

Opozice však navíc říká, že vedení města nejenže není schopné cokoliv postavit nebo opravit, ale ještě vše balí do neúplných nebo úmyslně zkreslených informací.

"Takovou oblastí jsou Švýcarské fondy a nový multimodální uzel neboli takzvané přednádraží. My jsme původně tento projekt velmi chválili jako dobře připravený, ale teď jsme zjistili, že jsme dostali neúplné nebo nepravdivé informace," uvedl Klimpl

Podle něj se odpovědní lidé chlubili již hotovým projektem, na který se dokonce přijeli podívat zástupci švýcarských fondů. Přitom vůbec nebyly vypořádané pozemkové vztahy. "Třeba silnice za pivovarem není vůbec řešená, co se týká pozemků," dodal Klimpl.

Navíc podle něj v projektu není vůbec možné zásobování obchodů a podniků na nádraží, ke kterým se nedostanou zásobovací vozy. Opozice ve výčtu špatně připravených projektů sype jeden za druhým. Mizerně je podle ODS připravena také oprava náměstí Dukelských hrdinů.

Tam mělo být zapuštěné parkoviště pod zem, jenže nikdo nedbal na připomínky občanů. "Těch je spolu s dovoláními ve stavebním řízení tolik, že ten projekt nemá šanci projít. To je velká škoda, protože tohle sídliště si zaslouží opravu," uvedl Klimpl.

Jenomže většina těchto plánů a projektů pochází ještě z doby, kdy na pardubické radnici vládla právě ODS. A současné vedení města tyto plány zdědilo i s chybami. I na to má ale ODS odpověď.

Podle ní jsou dva a půl roku dostatečně dlouhá doba na to, aby nové vedené údajné chyby napravilo.

"Vždyť jsme ty projekty zdědili už vyprojektované, nechápu, proč od nich sklízíme kritiku za něco, co je výhradně jejich práce," uvedl náměstek primátorky František Brendl.

V sousedním Hradci Králové mají přitom za plynulé dva roky hned několik úspěšně dokončených staveb, další projekty pokračují.