Pohled na chemičku Synthesia v Semtíně z Kunětické hory u Pardubic

Pohled na chemičku Synthesia v Semtíně z Kunětické hory u Pardubic | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Některá města dotlačila chemičky k omezení rizik, Pardubice nikoli

  • 3
Dva úniky jedovatých látek z pardubické Synthesie tento týden ukázaly, že šéfové magistrátu se nebezpečím zabývají až ve chvíli, kdy už je nad hlavami. Pak mluví o tom, že vše probíhá podle předpisů a vyhlášek. Zkušenosti z jiných měst ale ukazují, že na chemičky se musí tlačit stále.

Svědčí o tom například přístup politiků k podnikům s nebezpečnou výrobou v Ústí nad Labem.

"Jak magistrát, tak kraj na firmy intenzivně tlačí, aby výrobu buď úplně zrušily či alespoň výrazně omezily. A jejich snaha se vyplácí," uvedl mluvčí ústecké hejtmanky a někdejší vedoucí tiskového odboru ústecké Spolchemie Zdeněk Rytíř.

Jak se předávají informace při havárii

Ihned po havárii má chemička povinnost informovat operační středisko hasičů. Pokud uniká nebezpečná látka mimo areál, musí informovat starosty obcí pomocí SMS zpráv. Po zjištění stavu na místě hasiči zapnou varovné sirény. Následuje vyhlášení chemického poplachu s informací o hrozícím nebezpečí a pokynem připravit si ochranné pomůcky. Veřejnost je městským rozhlasem informována o pominutí nebezpečí.

Ještě před několika lety ústecká chemička používala ve výrobě zhruba osm zvlášť nebezpečných látek. Po sérii havárií a tlaku magistrátu tam dnes pracují už jen s jedinou. A připravují novou technologii, která tu stávající nahradí.

"O zastavení výroby s těmito látkami se nejvíc zasloužil právě magistrát. Rizikové technologie nahradily nové, kde se jedovaté látky vůbec nepoužívají," vzpomíná Rytíř.

Snaze radnice přitom pomohla také velmi dobrá spolupráce s Českou inspekcí životního prostředí (ČIŽP).

Také v Ostravě se už léta snaží přimět podniky, aby více dbaly na životní prostředí. I přesto, že je tam situace vzhledem k silné koncentraci těžkého průmyslu podstatně složitější a horší než jinde, k výraznému zlepšení bezpochyby došlo.

"Velmi čile spolupracujeme s ČIŽP i krajskými hygieniky," uvedla mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.

Pod tlakem magistrátu i státu podle ní firmy mimo jiné investují miliardové částky do ekologizace svých provozů.

S Pardubicemi spolupracují inspektoři jen občas

Zatímco v uvedených magistrátech s inspektory intenzivně spolupracují, v Pardubicích se to příliš nedaří. ČIZP spolupracuje zejména s krajským úřadem, který povoluje provoz chemiček. Spolupráce s pardubickým magistrátem je pouze občasná.

"Vlastně ani nevím, co bychom po nich mohli chtít. Scházíme se podle potřeby, zejména pokud nás o to magistrát požádá," uvedl zástupce ředitelky oblastního inspektorátu ČIŽP Martin Klingr, podle něhož inspekce zve magistrát na své kontroly.

Za slabou považuje spolupráci s inspektory ekolog a místostarosta šestého pardubického obvodu Miroslav Rubeš.

"Určitě by bylo dobře, aby magistrát vystupoval vůči firmám, jako je Synthesia nebo Paramo výrazně aktivněji. To je moment, který mi v současné době chybí," dodal bývalý inspektor životního prostředí.

O nehodách byl samozřejmě informován hejtman Radko Martínek, který vzal podle svých slov na vědomí opatření firmy, s nimiž je spokojen. I přesto se bude na svém příštím zasedání situací v chemičce zabývat bezpečnostní rada.

Dlouhodobá vize pardubického magistrátu i kraje, jak tento typ produkce výrazně omezit, nebo aspoň učinit bezpečnějším, nicméně chybí. A nemělo ji ani vedení města a kraje v minulých volebních obdobích.

,