Oživení na nově opraveném prostoru se zvýšilo i díky předzahrádkám restaurací a...

Oživení na nově opraveném prostoru se zvýšilo i díky předzahrádkám restaurací a barů. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Město neposlechne soud. Za opravu pardubického bulváru firmě nezaplatí

  • 19
Na začátku léta soud vydal předběžné opatření, podle něhož měly Pardubice doplatit firmě Syner 11 milionů za opravu třídy Míru. Primátor Martin Charvát po poradě s právníky usoudil, že neposlechne. Případ tak skončí u soudu.

Bitva právníků je na spadnutí. Na jedné straně budou stát zástupci pardubického magistrátu, na straně druhé advokáti liberecké stavební společnosti Syner. Předmět sporu 11 354 289 korun. Právě tolik podle stavebníků město dluží za opravu třídy Míru.

Zatím ve sporu za delší konec provazu tahal Syner. Okresní soud v Pardubicích vydal vůči městu Pardubice na základě podnětu žalobce platební příkaz. Ten ovšem už zněl na 13,7 milionu. Naskakují totiž úroky. „Město Pardubice podalo na konci července k okresnímu soudu tzv. kvalifikovaný odpor proti platebnímu rozkazu. Město požadavek v plném rozsahu neuznává,“ uvedla mluvčí radnice Iveta Koubková.

Na magistrátu se tak evidentně dál drží teorie, že nebudou platit za věci, které se nakonec na třídě Míru neodehrály. „Dle stavebního dozoru a deníku je jasné, které práce oproti projektu a oceněného výkazu výměr nebyly provedeny a jaký materiál nebyl použit. Za neprovedené práce a nepoužitý materiál nemůže město přece zaplatit,“ uvedl primátor Martin Charvát.

Jenže zástupci firmy, která podle všech odborníků i při plné ceně opravila hlavní ulici velmi levně, argumentují jinak.

„Smluvní strany se dohodly, že za provedení díla zaplatí objednatel zhotoviteli sjednanou cenu,“ odvolávají se na větu ze smlouvy, kterou Syner podepsal s pardubickou radnicí. Kompletní cena podle smlouvy měla být 98,4 milionu bez DPH. Město dosud uhradilo jen 87 milionů. A jeho právníci se ohánějí zase jinou větou ze smlouvy. „Stejně jako vícepráce budou oceněny i práce zhotovitelem neprovedené, o jejichž hodnotu se cena díla sníží,“ stojí v dokumentu.

„Ani v případě pevné ceny díla právní řád neumožňuje požadovat zaplacení neprovedených prací a nedodaného materiálu,“ dodává mluvčí Koubková a dává konkretní příklad neprovedené práce.

Oproti výkazu prací nebyla podle ní příkladně položena dlažba v hodnotě přibližně 2,5 milionu korun.

„Dílo jako celek trpí zásadní vadou, a to položením nevhodné dlažby, která se za běžného provozu nepřiměřeně špiní a ničí tak estetický dojem z díla, jenž tím nesplňuje očekávanou a sjednanou kvalitu,“ dodala Koubková, a město tak poprvé ve sporu použilo argument dlažby, kterou nelze vyčistit od mastnot. Jenže za to těžko může firma, která postupovala podle projektu. I proto zástupci Syneru trvají na doplacení celé částky.

„Společnosti Syner je zmíněná částka protiprávně zadržována a město bez legitimního právního důvodu odmítá tuto částku uhradit,“ napsali v doporučeném dopise všem pardubickým zastupitelům jednatelé společnosti Syner Martin Borovička a Robert Špott.

Firma se dlouho chtěla soudnímu sporu vyhnout, ale podle všeho se to nakonec nepovede. „S městem jsme komunikovali, posílali dopisy, navrhovali rychlejší řešení sporu formou rozhodčího řízení, abychom oběma stranám šetřili peníze za právníky,“ uvedl mluvčí Syneru Ondřej Paclt.