Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

Mladí do třicet let dostanou v Pardubicích šanci na startovací byt

  • 7
Krajské město od revoluce stárne a vylidňuje se. Pardubičtí radní chtějí negativní trend otočit. Spustí program startovacích bytů pro mladé lidi. Vypukne příští rok a šanci na dotované bydlení má každý mladší třiceti let.

Levný bytů bude zatím pětadvacet a o místo v nich se bude losovat. Radní tím chtějí zvednout počet obyvatel krajského města.

„Ještě před několika lety bylo mladých lidí ve věku od 18 do 30 let o dva tisíce více, dnes tato skupina tvoří pouze 15 procent pardubické populace. Je třeba se tomuto trendu bránit,“ uvedl náměstek primátora Jakub Rychtecký.

Právě on přišel s návrhem na dotované bydlení a zastupitelé ho jednohlasně podpořili. Princip startovacích bytů na papíře vypadá poměrně jednoduše. V rámci výzvy, kterou radní zveřejní v prvním kvartále příštího roku, budou moci zájemci vybírat mezi byty o velikosti 1+0, 1+1 a 2+1. Každý si bude moci podat žádost pouze na jeden byt. V případě, že splní kritéria a bude vybrán, radnice s ním uzavře smlouvu na dobu čtyř let.

„V prvních třech letech zaplatí nájemce za metr čtvereční 50 korun, v posledním čtvrtém roce pak 80 korun a energie. Jedná se o velmi atraktivní nabídku, tržní nájemné se dnes pohybuje okolo 140 korun za metr čtvereční,“ řekl Rychtecký.

Cíl je jasný: 100 tisíc obyvatel

I díky startovacím bytům by se podle politiků měl začít zvedat počet obyvatel, který je nyní zhruba na 85 tisících.

Kdyby se počet přehoupl přes sto tisíc, městská kasa by každý rok dostávala o mnoho desítek milionů korun více od státu než nyní.

„Rozhodně bychom se o něco takového pokusit měli. Myslím, že Pardubice mají na to, aby měly přes sto tisíc lidí,“ uvedl i zastupitel za Patrioty Jan Linhart, který zastupitelům představil vlastní vizi, jak město „přifouknout“.

Jejím hlavním opěrným bodem je podpořit stavbu více bytů. Jasné je, že i jejím základem je oslovení mladých lidí, kteří třeba v Pardubicích studují vysokou školu. „Když budou mít kde bydlet, tak je větší šance, že tady zůstanou,“ dodal Linhart.

Podobně uvažují i lidé z radniční koalice. „Jsme univerzitním městem s řadou pracovních příležitostí, sehnat finančně dostupné bydlení dnes není vůbec jednoduché, vnímám zřízení startovacích bytů jako velmi vstřícné opatření zejména k mladým rodinám, plníme tím koaliční program,“ řekl primátor Pardubic Martin Charvát.

Hlavním kritériem pro výběr nájemců je výše minimálního měsíčního hrubého příjmu žadatele. Ten byl po důkladné analýze stanoven na 16 tisíc a věk do třiceti let. V případě manželů a párů nesmí věk v součtu překročit 65 let. „Do příjmů zájemců se nebudou započítávat dávky státní sociální podpory ani sociální pomoci,“ řekl Rychtecký.

Na základě zkušeností z jiných měst, která již tento typ bydlení mají, politici počítají s tím, že o startovací byty bude mezi mladými lidmi zájem a všem nebude možné byt poskytnout. V případě, že poptávka bude převyšovat nabídku, rozhodne veřejné losování. Tento systém například využívají v Hradci Králové, v Praze 4 a 17 nebo v Brně.