V pardubických Tyršových sadech se i přes protesty začalo s kácením stromů. Podle občanských sdružení navíc lidé budou v parku sedávat na předražených lavičkách.

V pardubických Tyršových sadech se i přes protesty začalo s kácením stromů. Podle občanských sdružení navíc lidé budou v parku sedávat na předražených lavičkách. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Pardubice vybraly do sadů předražené lavičky, jedna přijde na 60 tisíc

  • 40
Kvůli opravě Tyršových sadů v Pardubicích se zvedá další vlna nevole. Lidé v parku budou podle občanských sdružení sedávat na nejdražších lavičkách v Evropě. Město totiž zadalo ve veřejné soutěži zakázku firmě, u které jedna lavička stojí téměř 60 tisíc korun.

Přestavba Tyršových sadů vyjde město na 90 milionů korun. "Jako příklad předražených položek v zakázce můžeme uvést lavičky, kde jedna stojí téměř 60 tisíc korun, nebo schodiště za 8,7 milionu korun," uvedl Miroslav Seiner z občanského sdružení Chráníme stromy.

Tyršovy sady

Lidé z občanských sdružení dlouhodobě kritizují plány města s parkem. Vadí jim velké množství vzrostlých stromů, které se mají vykácet, nebo vybetonované koryto umělého potoka. Uspořádali už několik petic a chtějí podat stížnost na plýtvání evropskými penězi.

Náměstek primátorky František Brendl, který má obnovu Tyršových sadů na starosti, připouští, že cena za lavičky nebo odpadkové koše je vysoká. Odmítá však kritiku, že by šlo o předraženou zakázku.

"Vypsali jsme na dodávku výběrové řízení, kde rozhoduje jen výsledná cena. Jestliže mají drahé lavičky, tak zase musejí mít levné jiné položky, třeba stavební práce," uvedl Brendl.

Dodavatelem bude brněnská firma D. I. S. Ta však odmítla jakkoliv blíže definovat, jaké lavičky hodlá do parku instalovat, aby se dala porovnat nabízená cena.

Město podle občanských sdružení plýtvá penězi z daní a z veřejných zdrojů. Sdružení jsou proto připravena podat stížnost na zacházení s evropskými prostředky.

Otázkou zůstává, zda náměstek skutečně nemůže projít cenovou nabídku a položky zarážející svou cenou z ní vyřadit se slovy, ať si je dodavatel nechá.

"Drahé položky vyškrtnout nejde"

"Pokud je cena za některé jednotlivé věci zarážející, tak se s tím nedá nic dělat. Navíc ty lavičky jsou atypy, není to žádný běžný levný mobiliář z betonových odlitků," řekl Brendl.

Jenomže podobný přístup už zaujali při opravě parku v Ústí nad Labem a dnes jim hrozí, že přijdou kvůli předraženým položkám o evropskou dotaci. A i do Tyršových sadů mají jít z evropských fondů desítky milionů korun. V Ústí nad Labem totiž některé z laviček stály také téměř 60 tisíc korun a dětská skluzavka měla přijít na 580 tisíc korun.

"Už tam za to padla milionová pokuta. Tím to ale nekončí, evropské fondy si velice hlídají rozpočtovou kázeň, a když vidí její porušení, žádají peníze zpět," uvedl předseda sdružení Zelená pro Pardubice Jan Linhart.

Radní se měli poučit v Ostravě

Jako vzor správného přístupu uvedl Linhart město Ostravu. Tam podle něj nejprve vyhlásili anketu, ve které si lidé měli říct, co v parku chtějí a co ne. "Pak na stavbu s odhadem ceny 54 milionů vypsali výběrové řízení, ve kterém se dostali na dvacet milionů," řekl Linhart.

Proti plýtvání veřejných peněz při přestavbě parku chtějí občanská sdružení svolat demonstraci, která se bude konat před radnicí před zasedáním dalšího zastupitelstva města 15. května. Začít má v šestnáct hodin a organizátoři na ni upozorní letákovou kampaní.

Oprava Tyršových sadů přitom vzbuzuje emoce dlouhodobě, a to zejména kvůli kácení několika stovek stromů a keřů. Na protest vznikl kalendář aktů, konala se demonstrace a vzniklo několik petic s tisíci podpisy.

,