Ondřej Tušl s kronikou města Pardubic

Ondřej Tušl s kronikou města Pardubic | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Pardubice hledají nového kronikáře, chtějí čtivější zápisy

  • 4
Pardubická radnice chce vystřídat ve funkci kronikáře historika Jiřího Kotyka. Píše prý stroze a nepříliš poutavě. Nový kronikář by měl pocházet přímo z radnice, což se historikům nelíbí. Zápisy by tak podle nich nemusely být objektivní.

"Jednotlivé příspěvky dostáváme v elektronické podobě. Jednou za pět let se pak vytisknou a sváží do knihy v kožené vazbě," říká Ondřej Tušl z tiskového odboru pardubické radnice a v ruce přitom drží poslední vydání pardubické kroniky z let 2001 až 2006.

Kniha v kožených deskách s reliéfy na vrchní straně a se zápisky vytištěnými na ručním papíře vypadá skutečně impozantně.

"O zachování protialkoholní stanice rozhodla koncem února rada Pardubického kraje. Provoz pardubické záchytky, která je jediným svého druhu v kraji, přijde ročně na 3.5 milionu korun," zní například jeden ze zápisů pardubických událostí z roku 2002.

Historik Kotyk byl ve funkci dočasně

Podle náměstka primátorky Františka Brendla chce výměnou kronikáře radnice změnit styl zápisů v kronice. "Jiří Kotyk kroniku vedl spíše jako přehled tisku než čtivé převyprávění událostí," řekl Brendl. Podobně hovoří i Tušl.

"Jiří Kotyk je vážený historik, nechci, aby to vypadalo tak, že nejsme s jeho prací spokojeni, ale jeho předchůdce prostě nasadil vysokou laťku, co se týká čtivosti jednotlivých příspěvků," řekl.

Předchůdcem Kotyka byl pardubický novinář Vlastimil Novák, který také přednášel novinářskou práci na pardubické univerzitě. V roce 2009 po těžké nemoci zemřel a kroniku po něm převzal Jiří Kotyk.

Sám Kotyk říká, že považoval tuto funkci za provizorní. "Ani mě proto nepřekvapilo, když jsem dostal zprávu, že město končí spolupráci se všemi externími spolupracovníky, věděl jsem, že mám jen zaplnit těch pár let ve funkci kronikáře," řekl Kotyk.

O kroniku není mezi lidmi zájem

Sdružení přátel Pardubicka se ovšem nelíbí, že by měl nezávislého historika nahradit někdo z magistrátu. "Je otázkou, zda kronikář, který je zaměstnancem magistrátu bude mít možnost a odvahu, aby do kroniky zapisoval své vlastní názory a hodnotil události hodné zápisu pouze z pohledu své osobnosti," řekl předseda Klubu Jan Linhart.

Podle Tušla je ovšem taková debata předčasná. "Ještě jsme žádného nového kronikáře nevybrali, takže nemůžeme komentovat názor, že nebude dostatečně objektivní," uvedl Tušl. Dodal, že nový kronikář by měl být známý do konce prázdnin.

"Několikaměsíční pauza v psaní zápisů do kroniky není nic neobvyklého, události se pak dopíší zpětně," uvedl. Pravda je, že se o kroniky lidé ani moc nezajímají.

"Zájem lidí o městskou kroniku je malý, za posledních šest let si nepamatuji, že by se na ni někdo přišel zeptat nebo dokonce podívat," dodala Nataša Hradní z tiskového odboru pardubického magistrátu.