Českobudějovický Tomáš Mertl (vlevo) v šanci před Dušanem Salfickým, brankářem

Českobudějovický Tomáš Mertl (vlevo) v šanci před Dušanem Salfickým, brankářem Pardubic. | foto: Martin Bureš, MF DNES

Hokejisté Pardubic ztratili zápas v Českých Budějovicích už v úvodu

• 1
Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice nestačili v neděli večer na českobudějovický Mountfield, kterému podlehli 2:5. Velkým tahákem zápasu byl nejen debut Václava Prospala, ale i start hned 12 hráčů se zkušenostmi z NHL.

V domácím dresu kromě Prospala ještě nastoupil Michálek, Hanzal, Ference, Kotalík a Kohn. Pardubicím k vítězství nepomohly ani hvězdy v čele s Hemským, Krejčím, Kindlem, Brendlem, Somíkem a Beechem.

Východočeši do zápasu vstoupili nedůrazně a už ve třetí minutě je za to potrestal českobudějovický Rastislav Dej, který z mezikruží překonal Salfického.

O další dvě minuty později lovil puk ze sítě Dušan Salfický znovu. Václav Prospal naservíroval puk na levou stranu do úniku Milanu Michálkovi, který dlouhou kličkou nedal pardubickému brankáři šanci.

Na sklonku šesté minuty se do gólového zápisu vtěsnaly i Pardubice. V signalizované výhodě našel chytrou nahrávkou Aleš Hemský rozjetého Davida Krejčího, který frnknul domácí obraně a překonal i českobudějovického brankáře Kantora. Štěstí potom měli Východočeši při následné přesilovce, protože samostatný nájezd Jiřího Šimánka skončil pouze na tyčce.

Co se nepovedlo Šimánkovi v oslabení, to dokázal při přečíslení dva na jednoho Tomáš Mertl. Už to vypadalo, že útočník s pukem skončí za brankou v bezvýchodné situaci, ale svůj přetažený blafák ještě stihl nasměrovat před branku, kde si ho ležící Salfický srazil za sebe - 3:1.

Do druhé třetiny vystřídal brankáře Salfického Martin Růžička, který ale hned po 45 vteřinách kapituloval. Hostující obraně ujel opět Mertl, kterému se blafák vůbec nepovedl podle jeho představ. Puk mu sjel z hokejky, ale pohybem stáhl brankáře k opačné tyči a puk skončil v pardubické síti.

V polovině zápasu připravil Hemský další šanci pro Krejčího, ten byl ale faulován a následovalo trestné střílení, které ale gólem neskončilo. David Krejčí v následujícím střídání orazítkoval spojnici českobudějovické brány, ale na gól si musel počkat až na začátek třetí třetiny.

Ve 41. minutě Hemský obkroužil branku a předložil puk Krejčímu, který se nemýlil. Už po třech minutách to ale bylo opět o tři branky. Při hře čtyři na čtyři se parádní individuální akcí prosadil Milan Michálek a gólem na 5:2 uzavřel účet zápasu.