Třída Míru slouží lidem více než rok, ale dílo není stále kompletně zaplacené....

Třída Míru slouží lidem více než rok, ale dílo není stále kompletně zaplacené. Alespoň z pohledu firmy Syner. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Magistrát čeká soud kvůli třídě Míru. Dlaždiči chtějí zaplatit celou cenu

  • 4
Liberecká stavební firma Syner splnila svůj slib a bude se s Pardubicemi soudit zhruba o 11 milionů korun, které jí radní neposlali za opravu třídy Míru.

Více než rok se nemohou pardubičtí radní dohodnout s manažery firmy Syner na tom, kolik vlastně stála rekonstrukce třídy Míru. Ti první říkají, že stála zhruba 88 milionů, podle druhých 99 milionů korun. Kdo má pravdu, určí až soud.

„Dne 17. května jsme v zastoupení advokátní kanceláře podali žalobu na Město Pardubice k Okresnímu soudu v Pardubicích kvůli nedoplatku za opravu třídy Míru,“ uvedl tiskový mluvčí společnosti Syner Ondřej Paclt.

Tato zpráva zatím podle vedoucího primátorovy kanceláře Radima Jelínka na magistrát oficiální cestou ještě nedošla.

Na druhou stranu se radní soudu nebojí, a naopak ho považují za jediné rozumné řešení. „Nic jiného jsem nečekal. Je v pořádku, že konečné slovo v této složité věci bude mít soud. Ostatně to říkám od začátku kauzy,“ uvedl primátor města Martin Charvát.

Pardubice nechtějí platit za to, co se na třídě nepostavilo

Jádro sporu je na první pohled poměrně jednoduché. Firma Syner argumentuje tak, že měla s městem smlouvu, která říkala, že ulici kompletně opraví za zhruba 99 milionů korun. Z pohledu manažerů tak na účtě společnosti chybí 11 354 289 korun.

„Společnosti Syner je zmíněná částka protiprávně zadržována a město bez legitimního právního důvodu odmítá tuto částku uhradit,“ napsali v doporučeném dopise všem pardubickým zastupitelům jednatelé společnosti Syner Martin Borovička a Robert Špott.

Pohled radních je zcela odlišný. Nechtějí prý platit za to, co se v ulici fyzicky nikdy nepostavilo. „Hlavní problém je v tom, že Syner vnímá dílo jako celek, ale my chceme zaplatit jednotlivé skutečně provedené položky. Ostatně nic jiného jako správci veřejných peněz ani dělat nemůžeme,“ doplnil primátor Martin Charvát s tím, že se například ze země nakonec nevyndávaly staré vodovodní trubky.

Zástupci známé liberecké firmy se několikrát snažili přimět politiky k mimosoudnímu jednání, ale ti na jejich výzvy nijak nereagovali.

„S městem jsme komunikovali, posílali dopisy, navrhovali rychlejší řešení sporu formou rozhodčího řízení, abychom oběma stranám šetřili peníze za právníky. Městu jsme poslali předžalobní upomínku,“ uvedl Ondřej Paclt.

Opravenou třídu Míru převzalo město loni v dubnu, opravy trvaly zhruba 13 měsíců.