Školní mlýn v Pardubicích se stal kulturní památkou

Školní mlýn v Pardubicích se stal kulturní památkou | foto: Michal Klíma, MAFRA

Pardubice budou díky jedinečné škole líhní mlynářů pro střední Evropu

  • 3
Nedostatek nových vyškolených mlynářů nejen u nás, ale i v okolních zemích chce Svaz průmyslových mlýnů odstranit zavedením učebního oboru, který by byl jediným svého druhu v České republice. Nové odborníky hodlá školit na pardubické potravinářské průmyslovce.

"To nám musíte ještě někdy vyprávět," slyšel Ladislav Smoljak ve filmu Na samotě u lesa, kde si hrál na pana otce ve starém mlýně.

Úsměvná historka jako by vykreslovala současný stav mlynářů v Čechách. Učební obor, který školil budoucí specialisty pro mlýny, byl zrušen před dvaceti lety a od té doby si musely mlýny vystačit se stárnoucí skupinou dříve vyučených odborníků.

Teď chce Svaz průmyslových mlýnů situaci napravit a školit nové mlynáře na potravinářské průmyslovce v Pardubicích.

Pardubice se stanou jediným městem mladých mlynářů

"Škola byla zvolena z důvodu její tradice a materiálně technického vybavení pro předmětné obory. Je tu také odborná knihovna s cennými publikacemi. Vybavení školy se dále zlepšuje s příspěvkem podniků a profesních svazů," řekl Pavel Filip ze Svazu průmyslových mlýnů.

Školní mlýn v Pardubicích

Střední průmyslová škola potravinářská v Pardubicích je v rámci České republiky zcela ojediněle vybavena pro výuku, na kterou je zaměřena. Využívá také dvě velmi kvalitně vybavené pekárny a cukrárny a starší, plně funkční mlýn. Ten slouží především pro výuku ve studijním oboru technologie potravin - mlynářství a výroba krmiv.

Pardubice se tak stanou jediným městem u nás, kde se budou školit mladí mlynáři, a počítá se s tím, že se tu budou školit i noví odborníci z okolních zemí, kde je situace podobná.

Kolik lidí opustí pardubickou školu s maturitním oborem mlynářského cechu? "Obor zpracování obilí zahrnující mlynáře a krmiváře potřebuje ročně šest až deset absolventů. U zpracování mouky je to až padesát, ale perspektivně i zde se požadavek sníží na dvacet absolventů," říká Filip.

A hned objasňuje, proč má cenu školit třeba jen dvanáct lidí. "Naskýtá se otázka, zda má smysl se těmito malokapacitními obory zabývat a nenechat starosti s odbornou přípravou pracovníků pouze na podnikatelské sféře nebo vysílat studenty do zahraničních škol. Odpověď zní, že to smysl má."

Podle Filipa by totiž kromě výroby potravin na pardubické škole mohla navazovat výroba potravinářských technologií a jejich export do celého světa. Dnes je zde například firma Prokop v Pardubicích, která vyrábí mlýnské stroje, dále firma J4 v Hradci Králové vyrábí průběžné pekařské pece.

Pokud záměry Svazu průmyslových mlýnů vyjdou, mohly by se Pardubice stát významným centrem potravinářských technologií. "Naše mlýny a výrobny krmiv patří určitě k předním ve světě. Tradiční řemesla, jak je známe z pohádek, se změnila na průmysl se všemi potřebami s tím souvisejícími," uvedl Filip.

Zkoušky do mlynářského cechu má už za sebou dvanáct adeptů

Svaz průmyslových mlýnů už má za sebou jedno zkušební kolo, ze kterého vzešli z Pardubic první vyškolení mlynáři. V uplynulém roce tady uspořádal několik specializovaných odborných kurzů pro zaměstnance podniků v předmětných oborech.

Přitom umožnil těmto absolventům složit profesní zkoušky v oboru výrobce potravin. Se zaměřením na profesi mlynář jich složilo zkoušku dvanáct.

Filip proto vidí budoucnost pardubické líhně mlynářů jako perspektivní. "Mnoho práce se udělalo a ještě více stojí před námi. Myslíme si, že tím pomůžeme zvýšit nejenom úroveň odborného vzdělávání, ale také úroveň a konkurenceschopnost předmětných oborů," dodal.