Pardubická radnice o zákazu heren neuvažuje. (Ilustrační snímek)

Pardubická radnice o zákazu heren neuvažuje. (Ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Pardubice automaty z města nevyženou. Miliony se hodí i sportovcům

  • 5
Ústavní soud dal městům moc vyhodit z ulic bary, ve kterých lidé prohrávají velké peníze na (ne)výherních automatech. Ovšem největší radnice v kraji se na nic takového nechystá. Pardubice vsadí spíše na symbolické omezení hazardu.

"Pardubice neuvažují o vydání vyhlášky, kterou by zakázaly provoz hracích přístrojů na území města," uvedla mluvčí radnice Nataša Hradní.

Podle ní se radní budou snažit omezit alespoň propagaci hazardních her. Uvažují i o zákazu provozu hracích přístrojů ve vybraných částech města.

"Ve vedení města jsme se shodli na tom, že absolutní zákaz hracích přístrojů a terminálů není řešením. Žádná prohibice v historii lidstva daný problém nevyřešila. V každém případě však trváme na přísné regulaci s cílem postupného omezování počtu míst provozování výherních hracích přístrojů a videoterminálů," řekl náměstek primátorky Jiří Rozinek.

Aspoň něco: méně reklam na automaty a schovat je

Možnost vykázat ze svého vlastního území i videoterminály, kterými jsou vybaveny herny v celé republice, obcím umožnilo rozhodnutí Ústavního soudu z konce minulého týdne, které zrušilo možnost provozovat videoterminály povolené ministerstvem financí až do konce roku 2014.

Obcím nyní stačí, když vydají obecně závaznou vyhlášku zakazující provoz těchto zařízení na svém území nebo jeho části.

V Pardubicích zatím pouze od roku 2011 platí vyhláška, která neumožňuje vznik dalších provozoven ve vybraných lokalitách - v centru města a největších sídlištích.

"V současné době připravujeme vyhlášku, která má omezit propagaci heren. Chceme, aby z objektů, v nichž herny sídlí, zmizely reklamy, aby výlohy byly neprůhledné a pohled na hráče a blikající přístroje nelákal kolemjdoucí," řekl náměstek primátorky František Brendl. "Umím si představit, že dalším krokem bude úplný zákaz těchto přístrojů ve vybraných lokalitách," doplnil náměstek.

Do pokladny města tečou z hazardu miliony

Až do konce roku 2011 získávaly místní poplatek za provozované výherní hrací přístroje a jiná technická herní zařízení a větší podíl z odvodu části výtěžku z provozování loterií a jiných podobných her na veřejně prospěšný účel do svých rozpočtů městské obvody, na jejichž území jsou hrací přístroje provozovány. V roce 2011 tak město a městské obvody získaly více než 29 milionů korun.

Příjmy od gamblerů využívaly obvody například na opravy chodníků a komunikací, údržbu zeleně a podobně. Od roku 2012 se zákon změnil a odvod z loterií a jiných podobných her a odvod z výherních hracích přístrojů a jiných technických herních zařízení přísluší od loňského roku městu Pardubice.

A nejedná se zrovna o malé peníze. Právě miliony, které z hazardu do pokladny natečou, jsou hlavním důvodem, proč politici nad blikajícími krabicemi přimhuřují oko. I když to logicky nahlas nepřiznají. Jen za tři čtvrtletí loňského roku získalo město z hazardu zhruba 45 milionů korun. Protože tyto prostředky nejsou "označeny", jejich konkrétní použití nelze z účetního hlediska specifikovat," řekl náměstek Rozinek.

"Pravdou však je, že v roce 2012 zastupitelé schválili výrazné navýšení finančních prostředků na podporu sportu," dodal politik zvolený za sociální demokracii.

Sportovci čekali víc. Peníze jsou prý jejich

Pro rok 2013 pak pardubický magistrát počítá v rozpočtu s příjmem z odvodů ve výši 51 milionů korun. Do oblasti sportu z nich půjde více než 22 milionů korun, téměř 25 milionů do sociální oblasti a čtyři miliony na posílení prevence kriminality.

Takové dělení nevidí rádi především sportovci. Ti po změně zákona čekali, že téměř všechny výnosy půjdou právě do klubů. Město však zvolilo jinou taktiku. "Vždyť ty peníze jsou vlastně naše," říkal třeba bývalý manažer pardubického hokeje Zbyněk Kusý.