Cílem obou měst je také výstavba nabíjecích stanic pro hybridní automobily a elektromobily. Ilustrační foto.

Cílem obou měst je také výstavba nabíjecích stanic pro hybridní automobily a elektromobily. Ilustrační foto. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Pardubice plánují s Hradcem, jak rozdělí miliardy. I na domy pro kola

  • 2
Pardubice a Hradec Králové mohou získat do roku 2020 od Evropské unie šest miliard korun. Peníze chtějí investovat především do dopravy a vzdělání. Ve středu se sešli představitelé obou měst, aby se domluvili, jak konkrétně s penězi naloží.

Pardubice mohou společně s Hradcem získat v příštích šesti letech přibližně šest miliard korun na podporu metropolitní oblasti.

I když se jednání, jak peníze rozdělit, teprve rozjíždějí, něco už je po jednání primátorky Pardubic Štěpánky Fraňkové a primátora Hradce Zdeňka Finka jasné. Prostředky půjdou především do dopravy, životního prostředí a do podpory vzdělávání.

Obě krajská města snad konečně propojí cyklostezka, kterou politici slibují už druhé desetiletí. Cestování bude pro cyklisty snazší díky novým stezkám i v samotných městech.

Pardubice chtějí vystavět parkovací domy pro kola, včetně nabíjecích stání pro kola elektrická.

"Dlouhodobým cílem je výstavba nabíjecích stanic pro hybridní automobily a elektromobily. Budování této infrastruktury má být pobídkou pro motoristy, aby při výměně automobilů uvažovali o nákupu ekologičtějších dopravních prostředků," uvedla primátorka.

Podpoří technické a přírodovědné obory

V plánu je také rozšíření některých trolejbusových linek či nákup elektrobusů. Ale nejen to. "Motoristy by na okraji měst mohly informovat proměnné informační tabule o dopravní situaci a umožnit jim tak včas změnu trasy či snazší výběr parkovacího místa. Peníze získané z tohoto programu by se také daly investovat do rekonstrukce přednádraží," řekl ředitel Dopravního podniku města Pardubic Tomáš Pelikán.

Bohužel peníze z Unie na dopravu nepomohou s hlavním problémem řidičů. Nevybudují se za ně obchvaty. "Nemáme mnoho možností ovlivnit, kdy stát s jejich výstavbou začne. Chceme proto podpořit hromadnou dopravu, která by měla být při řízení provozu ve městě zvýhodněna tak, aby byla vhodnou alternativou k automobilové dopravě," uvedla Fraňková.

Kolik prostředků Evropské unie městům v letech 2014 až 2020 připadne, zatím není jasné. Podle návrhu Dohody o partnerství, kterou vláda tento týden schválila, by měly metropolitní oblasti mít k dispozici přibližně 65 miliard korun. Z toho Hradecko-pardubická aglomerace získá pravděpodobně přibližně desetinu této částky.

V oblasti vzdělávání a vědy města podpoří technické a přírodovědné obory. Ty chtějí krajská města rozvíjet ve všech stupních školství. Pardubická univerzita a královéhradecké vysoké školy peníze využijí nejen k vlastnímu rozvoji například ve výzkumu medicínských bioaplikací, ale tvrdí, že umožní větší uplatnění absolventům v praxi a lepší propojení s podnikatelskou sférou.

Miliardy pro města Pardubice a Hradec Králové připravují společné návrhy, na co chtějí čerpat prostředky z Unie pro roky 2014-2020. Dotace získají metropolitní oblasti, kterými je kromě Hradecko-pardubické i dalších šest aglomerací. Rozdělit by si měly přibližně 65 miliard korun. Pardubice s Hradcem mohou získat přibližně desetinu této částky.


Elektromobil