Továrna Paramo v Pardubicích

Továrna Paramo v Pardubicích | foto: MF DNES

Zeman se vložil do osudu Parama, chce v něm zachovat pět set míst

  • 13
Pardubický podnik Paramo se už vzpamatoval z předloňského propadu, jeho loňské výsledky už byly výrazně lepší. Polský PKN Orlen, kterému chemička patří, chce ve firmě zachovat výrobu, ale rafinérii už oživovat nebude.

Když polští majitelé v pardubické chemičce před dvěma roky zastavili zpracování ropy, nad podnikem zaměstnanci vyvěsili černý prapor.

Báli se masivního propouštění a uzavření podniku. V Paramu je po dvou letech zaměstnáno necelých pět set lidí a o jeho budoucnosti vyjednával prezident Miloš Zeman s polskou společností PKN Orlen.

Jak tento týden potvrdil pro MF DNES mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček - hlava státu trvá na tom, že v Paramu je přes všechny změny potřeba zachovat pět set pracovníků.

Paramo se pohybuje už pod touto hranicí. Před krizí v roce 2007 zaměstnávala firma 780 lidí, v současnosti má společnost 467 zaměstnanců. I když několik dalších desítek zaměstnanců pro ni pracuje v rámci outsourcovaných služeb, kterými jsou například ostraha, úklidové práce a podobně.

Poláci chtějí petroholding, a tak slibují investice

Proč ale Poláci vyjednávají se Zemanem? Chtějí vytvořit petroholding a v rámci svých záměrů propojování vlastních podniků s podniky ve vlastnictví českého státu slibují větší investice do rafinérií v České republice. Při těchto jednáních však stranou nezůstaly ani perspektivy pardubického Parama. Tento podnik Orlen vlastní, ale provoz rafinérie v ní utlumil.

Firma by chtěla počet zaměstnanců v Paramu podle vlastního vyjádření navýšit, ale nejprve musí pro ně vytvořit práci.

Obnovení rafinérie to však nebude. Po posledním jednání je velmi pravděpodobné hlavně to, že polský Orlen rafinérii v Pardubicích neobnoví. Svědčí o tom i vyjádření mluvčího PKN Orlen.

"Disponujeme dostatečnými rafinérskými kapacitami v rámci rafinérií v Litvínově a Kralupech. Tyto rafinérie mají stále potenciál pro zvýšení svých výrobních kapacit. V tuto chvíli není opětovné zpracování ropy v Paramu pravděpodobné," řekl manažer tiskového oddělení skupiny Unipetrol Mikuláš Duda.

Firma se chce proto soustředit na obory, které mohou úspěšně konkurovat na trhu.

"Zaměřujeme se na celou řadu interních projektů. Pro Paramo je velmi dobrou zprávou rozhodnutí, že značka Mogul bude klíčovou značkou olejů na českém a slovenském trhu," řekl Mikuláš Duda, podle něhož společnost dosáhla výrazného zlepšení výsledků v roce 2013 oproti roku 2012.

Na trhu olejů by si mělo Paramo i nadále držet pozici lídra trhu a protože slouží i jako palivový terminál, Orlen chce spojit Paramo s distribučním systémem Čepro. Paliva tak budou moci být od konce letošního roku transportována do Parama nikoliv prostřednictvím vlaků, ale potrubím.