Svatá Anežka Česká, dílo mladé sochařky Aleny Kubcové-Šubertové. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Papež v sobotu převezme sochu Anežky pro baziliku svatého Petra

  • 4
Socha české patronky svaté Anežky, kterou měli možnost spatřit lidé ve více městech Pardubického kraje, doputuje v sobotu do Vatikánu. Bude umístěna mezi další plastiky do Kaple svatých patronů Evropy v podzemí baziliky svatého Petra.

„Vedle děl Michelangela a dalších velikánů umění tam bude stát socha, kterou vytvořily ruce studentů z hořické kamenosochařské školy. Tento dar České republiky papeži Františkovi je symbolickým přijetím zodpovědnosti státu za starost o chudé a potřebné i dialogu mezi státem a církvemi,“ řekla pardubická senátorka a místopředsedkyně Senátu Miluše Horská, která je iniciátorkou tohoto daru ke Svatému roku milosrdenství.

Politička se již před šesti lety v době oslav 800 let od narození Anežky připojila k projektu hořické sochařské školy, která její sochy začala „rozsévat“.

„Díky tomu jsem se blíže seznámila s odkazem naší světice a její příběh mi přišel nadčasový. Měla sedět na českém trůnu, ale vzdala se ho, neprovdala se a šla sloužit lidem, přitom svému bratru Přemyslu Otakarovi II. radila ve státnických věcech. Ovlivňovala tedy i moc, která má povinnost se o své ovečky starat a zároveň jim sloužit. A to pro mě znamenalo velkou paralelu se současností, kdy se dnes v politice naslibuje kdeco, včetně služby, a po velmi krátké době se na péči o potřebné zapomíná,“ řekla senátorka.

Na sobotní pouť do Vatikánu, při níž papež František slavnostně otevře Svatou bránu v bazilice svatého Petra, míří autobusem zpěváci dvou pardubických pěveckých sborů, Bonifantes a Vysokoškolského uměleckého souboru.

Přes tři desítky míst v letadle pak naplní spolu s místopředsedkyní Senátu Miluší Horskou také ministr kultury Daniel Herman, hejtman královéhradeckého kraje a senátor Lubomír Franc, senátor Petr Gawlas, poslanec Augustin Sylor Andrle, policejní prezident generál Tomáš Tuhý, zástupci tří ministerstev, církví, neziskových organizací, postižené děti s průvodci i studenti hořické školy, kteří sochu zhotovili.

Nejprve čeká skupinu Čechů setkání s blízkým spolupracovníkem papeže kardinálem Pietrem Parolinem, s nímž senátorka začala o soše jako daru ke Svatému roku milosrdenství už před léty jednat. Poté se všichni zúčastní papežovy generální audience na svatopetrském náměstí, kde mu předají sochu v prostoru vyhrazeném pro české poutníky.

Svatá Anežka je svým učením blízká papeži

Odpoledne bude sloužena mše v bazilice svatého Jana Křtitele Florentského, které bude předsedat emeritní arcibiskup pražský, kardinál Miloslav Vlk. Odtud po jejím ukončení zamíří procesí do baziliky svatého Petra, kde projde Svatou bránou. Poté bude česká mise ukončena u oltáře svatého Václava.

Svatá Anežka je nejen symbolem české státnosti, ale také odpovědnosti státu vůči nemocným, starým, sociálně slabým a vyloučeným a v neposlední řadě symbolem milosrdenství. Svým osudem a svým učením je blízká současnému papeži.

Sochu z vyhnánovského pískovce vyrobili za pět týdnů čtyři studenti školy podle návrhu někdejší studentky Aleny Kubcové z roku 2012. Je již třetí skulpturou tohoto typu. První dvě jsou umístěny v Myštěvsi a v Pavlově.

Socha pro papeže je 160 centimetrů vysoká, podstavec na výšku měří 32 centimetrů. I s podstavcem váží zhruba 300 kilogramů. Nyní dokončené dílo je již sedmnáctou sochou české světice, kterou studenti hořické školy vytvořili. Další jsou například v Arcibiskupském paláci v Praze, v Litomyšli, Červeném Kostelci nebo například v Chrudimi.

„Anežku Českou si spojuji s odkazem na minulost, na kterou můžeme být hrdi. Beru z ní energii. Znamená kulturní povědomí, které je třeba rozšířit, protože mám pocit, že v současné době existuje krátká paměť, žijeme hodně současností, tím spotřebním a levným z pozice myšlenek. Člověk má ctít své kořeny a dívat se, co je za nimi. Výročí svaté Anežky, Karla IV. či Jana Husa jsou apelem na naše češství a zdravé národovectví,“ dodala Miluše Horská.