Letec Jan Kašpar se zatím v rodných Pardubicích památníku nedočká. Na snímku návrh Petra Pinkase.

Letec Jan Kašpar se zatím v rodných Pardubicích památníku nedočká. Na snímku návrh Petra Pinkase. | foto: Petr Pinkas

Stavba památníku letce Kašpara v Pardubicích se v tichosti odkládá

  • 20
Pardubičtí nyní zjišťují, za kolik by se dal postavit na třídě Míru památník Jana Kašpara v podobě vysokého sloupu s rukávem. Z jejich vyjádření je ovšem patrné, že se žádná pocta prvnímu českému aviatikovi hned tak stavět nebude.

Když na začátku prosince za primátorkou Pardubic Štěpánkou Fraňkovou dorazili lidé s peticí proti stavbě pocty Jana Kašpara v podobě 37 metrů vysokého sloupu, asi ani nepočítali s tak rychlým úspěchem.

Všech 1 200 petičníků se ho ovšem zřejmě dočká, i když v jiné v podobě než doufali. Mysleli si totiž, že sloup nahradí klasická bronzová socha letce.

Nakonec se však zdá, že u věžáku Magnum na třídě Míru nebude stát ani jedno, ani druhé. "Přesně k tomuto výsledku to spěje. Bohužel," uvedl radní a architekt Milan Košař, který seděl i ve výběrové komisi na podobu památníku pardubického rodáka.

Politici z vedení města nyní objednali projekt na stavbu vítězného návrhu, tedy sloupu s rukávem od Petra Pinkase. "Myslím, že je to poctivé vůči výsledkům soutěže, kterou Petr Pinkas vyhrál," uvedl náměstek pardubické primátorky Michal Koláček.

Ovšem on i primátorka Fraňková hned jedním dechem dodávají, že bude velmi drahé sloup do třídy Míru zasadit.

"Bude tam problém se spodní vodou a také s pískovým podložím ulice. Navíc takto vysoký sloup budeme muset zasadit až patnáct metrů hluboko. Zatím se zdá, že to bude velmi drahé. Není ani jisté, jestli to tam půjde postavit," uvedla primátorka Fraňková.

Zadání projektu na možná nikdy nepostavený monument má na starosti právě Michal Koláček. I ten přiznává, že pokud cena přeroste únosnou mez, stavět se nejspíše nebude. "Pokud nám projekt ukáže, že stavba by stála třeba pět a půl milionu, tak to bude silný argument proti. Poslední slovo však bude mít určitě zastupitelstvo. To rozhodne, zda památník postavíme," uvedl Koláček.

Architekt pochybuje, že se památník nakonec postaví

Radní Košař však už dopředu avizuje, jak celá situace podle všeho dopadne. A zastánci pocty jakékoliv památníku Kašpara z toho radost mít určitě nebudou.

"Je to jednoduché. Projekt samozřejmě ukáže, že stavba bude drahá. Vedení města poté řekne, že na to nejsou za těchto okolností peníze a nebude se stavět nic. Myslím, že by bylo čestnější říct, nyní na to nemáme, počkáme až bude více peněz," uvedl Milan Košař s tím, že takto podobně končí v Pardubicích většina projektů. "Jsem z toho už hodně unavený. Zvažuji vůbec, jestli budu kandidovat v příštích volbách," říká architekt, který byl zvolen za Pardubáky.

Situaci mohla zachránit veřejná sbírka na dílo. Mluvil o ní zastupitel Miroslav Rubeš i lidé z úzkého vedení radnice. Na pondělním zastupitelstvu se však obě strany shodly, že na její vypsání jaksi zapomněly.

Příprava už stála 400 tisíc

"Nechtěl jsem svou aktivitou obcházet radní a primátorku s náměstky. Přišlo mně to nepatřičné," uvedl nezařazený zastupitel Rubeš. Tomu navíc vadí, že město nyní pošle 400 tisíc korun na přípravu projektu.

"Nemohl jsem uvěřit vlastním očím, když vedení města hovoří o nedostatku peněz na investice, ale zároveň na zpracování projektové dokumentace pro památník ve tvaru sloupu samo navrhlo uvolnit částku 400 tisíc korun," uvedl Rubeš. "Zdůrazňuji, že to jsou peníze na projekt, nikoliv na stavbu samotnou," dodal.

Sbírka by navíc mohla narazit na to, že část veřejnosti proti sloupu se svítilnou ostře vystoupila. A to i přesto, že třeba při velké anketě na iDNES.cz, do které zasáhlo celkem 3 513 lidí, socha Jana Kašpara s vrtulí porazila sloup jen o 44 hlasů. Oba návrhy dostaly přes 1 500 hlasů.

"Byla tady klasická architektonická soutěž, a tu vyhrál sloup. Já osobně neměl problém ani s klasickou sochou od čtveřice autorů. Myslím si ale, že je obecně špatně, aby ulice mluvila do umění. To nikdy nedopadlo dobře. Výsledky by se měly respektovat," dodal Milan Košař.

Podle původních autorů dvou nejlepších děl ze 47 soutěžních návrhů by stavba sloupu měla vyjít na milion a socha na 1,8 milionu korun. Realita však bude podle všeho úplně jiná.