Machoňova pasáž.

Machoňova pasáž.

V pátek se po dvou letech otevře historická pasáž v centru Pardubic

  • 1
V pátek v patnáct hodin se po dlouhých 27 měsících otevře na pardubické třídě Míru Machoňova pasáž. Rozvojový fond Pardubice dokončil opravu památky za 180 milionů korun.

Architektonická památka se zavřela 17. ledna 2011 a od té doby v ní lidé nemohli nejen nakupovat, ale ani ji nemohli používat jako zkratku mezi sídlištěm Karlovina a hlavní ulicí. To se v pátek odpoledne změní.

Machoňova pasáž

Pasáž, kterou navrhl architekt Ladislav Machoň, vznikla ve 20. letech minulého století. Kolaudována byla v roce 1925. Inspirovaná byla pařížskými pasážemi. Už v 60. letech si město zadalo několik architektonických studií na opravu, ale žádná z nich se neuplatnila. V roce 1995 Pardubice vypsaly novou soutěž a teprve v roce 2011 se začalo s opravami. Původně se očekávalo, že opravy skončí na konci léta 2012. Stavba vyjde na 180 milionů bez daně, což je zhruba o 30 milionů více, než se plánovalo.

"Už od dopoledne plánujeme slavnostní otevření pasáže, kterého se zúčastní zástupci vedení města i fondu. Pro veřejnost se objekt definitivně otevře v patnáct hodin," uvedla Aneta Almašiová z Rozvojového fondu Pardubice.

Budova z roku 1925 se proměnila skutečně důkladně. Vzniklo v ní 37 moderních bytů, čtyři kancelářské prostory, jedenáct obchodů a zázemí pro restauraci.

"Vzniklo také 64 nových parkovacích míst," uvedl Martin Charvát, ředitel Rozvojového fondu Pardubice, kterému pasáž patří.

Samozřejmostí je také znatelné vylepšení interiéru stavby. Ten byl totiž před začátkem rekonstrukce doslova v tristním stavu. V pasáži se například tvořila obrovská kaluž u jejího hlavního vchodu, měla popraskanou dlažbu, rozbitá okna a zničené omítky.

"Pasáž jsme museli opravit kvůli jejímu havarijnímu stavu. Náklady se nakonec vyšplhaly na 180 milionů korun bez DPH. Nyní se už do objektu stěhují nájemci," uvedl Martin Charvát.

Jenže s tím stěhováním to ještě zdaleka není tak horké. Nájemníci 26 bytů si totiž do budoucích domovů mohou nanosit nábytek, ale to je tak všechno. Stavba totiž stále není zkolaudována, takže v ní například nikdo nemůže přespávat.

"I když nemusíme platit nájem, nevidím jediný důvod, proč bych měl platit energie za byt, ve kterém nemůžeme bydlet," řekl jeden z budoucích nájemníků, který chtěl zůstat v anonymitě, ale redakce jeho jméno zná.

Celý problém je v tom, že jeden z účastníků stavebního řízení se odvolal ke krajskému úřadu proti několika věcem.

"Vadí mu třeba, že vchod do kavárny bude jen z pasáže a z parkoviště není. Hlavně však protestuje proti novým nosníkům, které zpevnily jak střechu, tak obvodové zdivo. Ale všechno přitom schválil statik a po připomínkách ve stížnosti také stavební úřad," uvedl Charvát s tím, že netuší, kdy si lidé budou moci do nových bytů plnohodnotně nastěhovat.