Vizualizace nové podoby hotelu Bohemia v Chrudimi

Vizualizace nové podoby hotelu Bohemia v Chrudimi | foto: Homa holding

Policie viní osm lidí z podvodu při soutěži na opravu hotelu v Chrudimi

  • 3
Útvar pro odhalování organizovaného zločinu obvinil osm lidí kvůli soutěži na modernizaci hotelu Bohemia v Chrudimi. Viní je z pokusu o dotační podvod a poškozování zájmů Evropské unie.

V případu podezřelé soutěže na rozšíření chrudimského hotelu Bohemia z evropských peněz padla v pondělí obvinění, ale s poměrně velkým zpožděním.

Hotel Bohemia

V lednu 2013 začala rekonstrukce největšího chrudimského hotelu Bohemia. Díky dotaci 43 milionů korun z Unie měl být větší a doplněný podzemním parkovištěm. Práce se však kvůli vyšetřování zastavily. Firmu Homa holding, které hotel patří, loni koupila společnost Bazcom, která se však specializuje na vymáhání dluhů.

"Cílem společnosti je hotel uvést do provozuschopného stavu," uvedl předseda představenstva společnosti Bazcom Jiří Mařas.

Policie totiž už na konci loňského května prohledala kanceláře úřadů a stavebních firem po celých východních Čechách kvůli soutěžím na rekonstrukci kladrubského hřebčína a modernizaci hotelu Bohemia v Chrudimi.

Zatímco v případu Kladruby kriminalisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) obvinili osm podezřelých v tentýž den z pletichy při zadávání veřejné zakázky a z pokusu o poškození finančních zájmů Evropské unie, v chrudimské kauze padla obvinění až nyní.

Osm lidí čelí obvinění z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu, který měli spáchat jako členové organizované skupiny. V tiskové zprávě to oznámilo Vrchní státní zastupitelství v Praze. Pojítkem obou případů by měla být stavební společnost Metrostav, která opravovala chrudimský hotel a zároveň vyhrála později zrušený tendr na opravu kladrubského areálu.

"Pokud se týká našich lidí, tak se to ke mně nedostalo. Je to otázka konkrétních lidí, těm tiskového mluvčího nedělám," uvedl tiskový mluvčí Metrostavu František Polák.

Policejní odposlechy dokládají dohody firem

Opravu hřebčína v Kladrubech provázely dohody velkých stavebních firem. Firmy si podle záznamů policejních odposlechů rozdělovaly milionové provize za to, že některé šly do soutěže jen naoko s vysokou nabízenou cenou. Mezi tehdy obviněnými byli manažeři stavebních firem Enteria, Geosan Group, Strabag nebo Metrostav či Simona Voňková, dřívější zastupující ředitelka hřebčína.

Zatím není jasné, v čem měl spočívat dotační podvod ani kdo jej chystal. Společnost Homa holding, která chrudimský hotel vlastnila, získala v roce 2012 dotaci 43 milionů korun na modernizaci hotelu z ROP Severovýchod. Zakázku dostal Metrostav a loni v lednu rozjel práce. Ty zastavilo vyšetřování.

Homa holding od smlouvy na poskytnutí dotace letos v březnu odstoupil a později jej majitel i s hotelem prodal jiné firmě.

"Města se případ netýká, kriminalisté si přišli na stavební odbor jen pro dokumentaci," uvedl místostarosta Chrudimi Jaroslav Trávníček.

Výsledek pro Chrudim je ovšem velmi nepříjemný. Modernizace hotelu se zastavila a v centru města zůstalo rozsáhlé rozkopané prostranství, kde měly i s pomocí městských peněz vyrůst podzemní garáže. "Je to vřed na tváři města," uvedl Trávníček.