Od doby prvního ležáku vyexpedoval plzeňský pivovar tisíce sudů vyhlášeného...

Od doby prvního ležáku vyexpedoval plzeňský pivovar tisíce sudů vyhlášeného piva. | foto: Archiv pivovaru

Slavný plzeňský ležák slaví narozeniny v Pardubicích

  • 0
Oslavy vytočení první várky slavného českého ležáku Pilsner Urquell dorazí v sobotu do Pardubic. Hostí je restaurace Plzeňka, Zelená Žába a St. Patrick.

Před 171 lety, přesně 5. října 1842 uvařili v Plzni první zlatý ležák svého druhu na světě.

Významná událost nejen české pivovarnické historie je pro plzeňský pivovar samozřejmě vítanou příležitostí, jak na své pivo upozornit.

Každý rok proto podnik, který je od roku 2001 v majetku jihoafrické pivovarnické skupiny South African Breweries, připravuje stále velkolepější oslavy narozenin plzeňského piva.

Letos se slaví od 5. října do 11. listopadu postupně v Plzni, Praze, Hradci Králové, Pardubicích, Českých Budějovicích, Brně, Olomouci, Ostravě, Karlových Varech, Chebu a Liberci.

Přijedou sládkové, herci a­ koňský povoz s pivem

Atmosféru roku 1842 navodí plzeňští sládkové a skupina herců v dobových kostýmech a koňský povoz. Na programu je naražení dubového sudu s nefiltrovaným plzeňským ležákem, přípitek a samotná oslava první várky Pilsner Urquell.

"Za jeden večer navštívíme s herci v dobových kostýmech v daném městě dvě či tři hospody a v každé z nich narazíme vychlazený dubový sud s nefiltrovaným pivem Pilsner Urquell," říká Václav Berka, starší obchodní sládek Plzeňského Prazdroje.

Oslavy odkazují na uvaření první várky plzeňského ležáku a historickou tradici pivovarského řemesla nejen v Plzni ale i v dalších českých regionech. Po svém zrodu se plzeňské pivo rozváželo po českých krajích výhradně na formanských vozech, a proto i během oslav symbolicky přiveze do všech vybraných hospod nefiltrovaný ležák v dubových sudech formanský vůz s koňmi.

Do Pardubic doputují všichni aktéři oslav včetně nefiltrovaného ležáku a na veselici spojenou s oslavami se mohou lidé těšit nyní v sobotu 19. října.

Oslavy se budou konat v restauracích St. Patrick v 18 hodin, restauraci Plzeňka v 19:45 a v Zelené Žábě ve 21 hodin.

Vznik plzeňského piva

Po celá staletí se vařilo pivo svrchně kvašené. Ještě na počátku 19. století bylo pivo na hony vzdálené tomu dnešnímu, zpravidla šlo o kalnou žlutohnědou tekutinu hustší konzistence. Nespokojenost konzumentů s kolísavou kvalitou tehdejšího piva přiměla plzeňské právovárečníky, aby se pokusili najít nový způsob vaření piva. Stavitel pivovaru Martin Stelzer objevil na svých cestách po Evropě, kde se seznamoval s moderním pivovarstvím své doby, sládka Josefa Grolla. Ten zkombinoval způsob spodního kvašení s místními vybranými ingrediencemi: plzeňským sladem vyrobeným z českého ječmene a žateckým chmelem. V novém, technologicky vyspělém pivovaru je doplnil místní měkkou vodou a výsledkem byl průzračný, zlatý nápoj s unikátní chutí.

Během tohoto období bude mít dalších více než 300 restaurací v zemi na čepu nefiltrovanou variantu zlatého ležáku. Ten je specifický v tom, že v závěru výrobního procesu neprojde filtrací a pasterizací. Díky tomu má trochu odlišnou chuť.

"Hosté tak budou mít ojedinělou příležitost najít ve své hospodě alespoň kousek z atmosféry prazdrojských sklepů. Nefiltrovaný ležák je poznat už na první pohled. Zlatavá barva je doplněna typickým kvasničným zákalem a při ochutnání jsou příjemně cítit čerstvé pivovarské kvasnice," přiblížil chuť nefiltrovaného piva Václav Berka.

Pivo má plnější chuť, ale musí se vypít ve velmi krátké době po stočení. Pro jeho specifičnost a vzácnost je o nefiltrované pivo čepované při zvláštních příležitostech velký zájem.

Nejvelkolepější oslavy se konaly 5. října v Plzni, kde dokonce sehráli herci Národního divadla v čele s Davidem Prachařem a Evou Salzmannovou představení provázející historickými milníky pivovarnictví v Plzni, které vzniklo přímo pro Pilsner Fest. A v jeho závěru sládek Václav Berka narazil sud naplněný nefiltrovaným plzeňským ležákem. Následovalo vystoupení kapel Kryštof, Mandrage, Blue Effect, Sto zvířat nebo Čechomor.

Celkem pivovarské oslavy navštívilo skoro čtyřicet tisíc lidí a vypilo se během nich přes osmdesát tisíc litrů plzeňského.